19min.bg

Рублата е по-силна, отколкото преди кризата в Украйна

В четвъртък руската рубла поскъпна до 76 рубли за щатски долар и 82 рубли за евро, достигайки най-силните си нива спрямо основните валути от 23 февруари насам.




Рублата се срина до исторически минимум, след като Русия нахлу в Украйна, а САЩ и съюзниците им наложиха безпрецедентни санкции, насочени срещу финансовата система на страната. На 7 март руската валута падна до 150 рубли за долар.


 


Рублата поевтиня на 24 февруари, веднага след началото на военната офанзива, тъй като международните санкции бяха насочени към свободно търгуваната валута. Западните страни замразиха валутните резерви на Москва, което затрудни Банката на Русия да подкрепи рублата чрез продажба на чуждестранна валута.


 


Руското правителство предприе мерки за стабилизиране на засегнатата от санкциите икономика, което помогна на валутата да се възстанови от рекордно ниските си нива. Централната банка въведе незабавен капиталов контрол, включително забрана за продажба на руски активи от чужденци, както и задължителни продажби на твърда валута от износителите.




Руската валута получи нов тласък, след като през март президентът Владимир Путин обяви, че "неприятелските страни", наложили санкции срещу Москва, вече трябва да плащат за руския природен газ само в рубли. Искането получи отрицателен отговор от ЕС; Унгария и Словакия обаче заявиха, че са готови да приемат новия начин на плащане. Москва също така посочи, че в бъдеще всички руски стоки ще трябва да се плащат в рубли.


 


Друг фактор в полза на рублата беше съобщението на Банката на Русия от 25 март, че регулаторът възобновява покупките на злато на фиксирана цена от 5000 рубли (52 долара по това време) за 1 грам между 28 март и 30 юни. Този ход на практика обвързва рублата със златото и тъй като златото се търгува в щатски долари, това определя минимална цена на рублата спрямо долара, като установява нов обменен курс между двете валути, по-близък до нивата от четвъртък.