19min.media

Румъния получи одобрение за плана си за възстановяване

Финансовите министри от ЕС одобриха в четвъртък плановете за възстановяване на Румъния, Естония и Финландия, с което трите държави вече могат да получат първия транш от плащания по тях, предаде Дневник.


Формалното решение ще бъде взето на подпис, тъй като министрите обявиха позицията си след неформално заседание, проведено във видеоконферентен формат. След това Европейската комисия ще може да им отпусне авансово плащане в размер на 13% от общата сума.


Румънският план, който предвижда проекти и реформи за 29.1 млрд. евро, предвижда поетапното спиране на производството на енергия от въглища и внедряването на възобновяеми енергийни източници, както и извършването на инвестиции и реформи в областта на обновяването на сградите, модернизацията на железопътните линии, управлението на водите и отпадъците и залесяването. Европейската комисия одобри искането на Румъния за опускане на 14.2 млрд. евро безвъзмездни средства и 14.9 млрд. евро заеми за реализацията на проектите, които включват още дигитализация на обществените услуги и за укрепване на устойчивостта на здравната система.


Естония ще разчита на 969.3 млн. евро, а Финландия има план за възстановяване за 2.1 млрд. евро.


С одобрението на трите последни плана 22 държави вече са приключили процедурата, предхождаща финансирането и изпълнението на плановете. 17 европейски държави вече са получили и авансовите плащания от Европейската комисия.


Единствено плановете на Полша, Унгария, Швеция и депозираният на 15 октомври български план, продължават да се анализират от Еврокомисията. Тя трябва да оцени дали те отговарят на условията за финансиране, преди да ги предаде към страните членки за окончателно одобрение. Еврокомисията не се ангажира с крайни срокове за приключване на оценката, като по-рано нейни представители са казвали, че проблемите с полския план са свързани с върховенството на правото, а на унгарския - и със заложените в него контролни механизми за откриване и предотвратяване на злоупотреба с парите. Нидерландия е единствената европейска държава, която досега не е представила своя проект в Брюксел.