19min.bg

Русия и Китай заобикалят SWIFT: Вицепремиер

Москва и Пекин разработват система за разплащания, която би позволила трансгранични транзакции, без да се използва западната система за финансови съобщения SWIFT, разкри вицепремиерът Александър Новак.

Съобщава се, че двете страни са ускорили усилията си да се откажат от щатския долар и еврото и да преминат към разплащания в национални валути.

"При договорите за газ вече преминаваме към разплащания в национални валути - в рубли и в юани - на паритетна основа. Доставките на петрол и петролни продукти, както и на въглища, също преминават към плащане в национални валути", обясни той.


Според Новак това би помогнало да се избегнат финансовите рискове и да се улесни превръщането на рублата и юана в световни резервни валути. "В тази връзка Централната банка на Русия и Китайската народна банка работят по възможността за откриване на сметки на руски компании в Китай и обратно, като се създаде система за разплащане без използване на SWIFT", каза Новак.

По-рано руският президент Владимир Путин призова за нови независими финансови платформи за международни разплащания, като подчерта, че световната икономика трябва да бъде по-отворена и безпристрастна.

След като по-рано тази година много от банките в страната бяха изключени от западната финансова мрежа, Москва се опитва да популяризира собствената си вътрешна платежна система като надеждна алтернатива на SWIFT.


Руската система за междубанкови съобщения SPFS е създадена през 2014 г. и има сходна функционалност със SWIFT. Тя осигурява сигурен трансфер на финансови съобщения между банките в страната и извън нея.

През април управителят на Руската централна банка Елвира Набиулина заяви, че повечето руски кредитори и 52 чуждестранни организации от 12 държави са получили достъп до SPFS. Регулаторът добави, че ще запази в тайна самоличността на членовете на платежната система, за да ги предпази от евентуално попадане под вторични санкции от страна на САЩ и техните западни съюзници.