Русия изнесла 125 000 барела дневно суров петрол по море за България през август
Доставките на руски суров петрол са нараснали средно с 880 000 барела дневно през седмицата до 27 август, достигайки 3,4 млн. барела дневно, сочат данните от проследяването на танкерите, събрани от Bloomberg. Според съобщенията тази стойност е най-високата от осем седмици насам.
Данните показват, че по-малко волатилните четириседмични средни стойности са се увеличили с 40 000 барела дневно. Доставките за азиатските клиенти на Русия, включително тези, при които не е посочено крайно местоназначение, нараснаха до 2,57 млн. барела дневно през отчетния период, спрямо 2,53 млн. барела дневно през периода до 20 август. В доклада се посочва, че повечето от товарите на корабите без първоначална дестинация в крайна сметка се озовават в Индия.
Междувременно износът на руски суров петрол по море за страните от ЕС възлиза на 125 000 барела дневно през 28-те дни до 27 август, като единствената дестинация е България. През четирите седмици до 27 август не е доставен руски суров петрол за северноевропейските страни, пише изданието, като добавя, че износът за единствения останал средиземноморски клиент на Русия - Турция, е бил около 156 000 барела дневно през периода.
"Въпреки скока от миналата седмица, цифрите подкрепят схващането, че Москва вече спазва обещанието да не допуска доставки на световния пазар заедно със съюзниците си от коалицията на производителите ОПЕК+", пише Блумбърг.
Въпреки скока от миналата седмица, числата подкрепят идеята, че Москва сега спазва обещанието да не допуска доставки на световния пазар заедно със съюзниците си от коалицията на производителите ОПЕК+", пише Bloomberg.
Изданието се позовава на руския вицепремиер Александър Новак, който този месец заяви, че Москва ще удължи намаляването на износа си до септември, след подобно съобщение от Рияд. Според Новак размерът на руското намаление на доставките ще бъде намален до 300 000 барела дневно от 500 000 барела дневно през август.
Русия диверсифицира енергийните си доставки в отговор на западните санкции, след като ЕС спря да приема петрола на страната, транспортиран по море. През февруари Русия се ангажира доброволно да намали производството на петрол с 500 000 барела дневно от март. Този ход бе предприет в отговор на санкциите, а Москва също така спря продажбите на купувачи, които се съобразяват с наложения от Запада ценови таван от 60 долара за барел.