Русия не спазва тавана на цените на петрола
Русия не продава суров петрол в рамките на механизма за ограничаване на цените, въведен от Г-7 и ЕС в опит да се ограничат енергийните приходи на Москва, заяви заместник министър-председателят Александър Новак.
Петролните компании спазват президентския указ, който задължава руските юридически и физически лица да избягват налаганите от Запада ограничения на цените на петрола в договорите си с чуждестранни купувачи, каза той и добави, че руският суров петрол се търгува на пазарни цени.
"Първоначално, когато беше въведен ценовият таван, ние казахме, че това е неработещ инструмент. Той влошава положението на потребителите и на целия световен енергиен пазар. Беше издаден специален указ на руския президент за неспазване на условията за доставка при тавана на цените в договорите. Нашите компании работят в рамките на указа и ние стриктно следим за това", заяви Новак пред репортери.
През декември 2022 г. ЕС, Г-7 и съюзническите държави наложиха ембарго и таван на цените на руския петрол от 60 долара за барел. Подобни ограничения бяха въведени през февруари и за износа на руски петролни продукти. Мерките имаха за цел да намалят приходите на Русия от енергоносители.
Впоследствие руският президент Владимир Путин подписа указ, влязъл в сила на 1 февруари, с който се въвеждат ответни мерки срещу ограничението на цените на руския износ на петрол. С него се забраняват доставките на нефт и нефтопродукти за държави, които прилагат ценови таван в договорите си, а също така се забраняват доставките, ако в договора пряко или косвено се споменава таванът.
Днес виждаме, че цените на Брент са се повишили, а отстъпката [за руския петрол] е намаляла. Нашите продукти се продават на пазарни цени, над тавана", обясни вицепремиерът.
По-рано руското правителство обяви, че ще продължи да намалява отстъпката на водещата руска петролна смес "Уралс" спрямо бенчмарка "Брент". Намаляването на отстъпката се прави, за да се компенсира ефектът, който спадът на цените на Urals оказва върху бюджетните приходи.
Това се случва в момент, когато световните цени на петрола отбелязаха огромен тримесечен скок от близо 30% за периода юли-септември тази година на фона на ограниченото предлагане, дължащо се на производствените съкращения, договорени от ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия.