19min.media

Русия отпада като опция за поддръжката на самолети и агрегати, чийто ресурс изтича: Радев

Една от основните цели на НАТО е да не допусне по никакъв начин ескалация и разширяване на конфликта извън територията на воюващите Русия и Украйна.


 


На срещата на върха на Алианса днес категорично беше потвърдена и защитата за всяка държава членка, която бъде застрашена. Единни сме в осъждането на агресията и недопустимата война, както и за прекратяване на военните действия и връщане към дипломацията, заяви президентът Румен Радев:


 


"България работи заедно с Гърция и Румъния за изграждане на система от тръбопроводи за осигуряване с гориво чрез финансовите механизми на НАТО, както и за подобряване на железопътната и транспортна свързаност.




На срещата на върха в Брюксел призовах отново за съвместно разработване и производство на въоръжение в рамките на НАТО, което да насочва инвестиции към икономиките и на по-малките страни членки. Когато изразходваме средства за придобиване на военни способности, трябва да го правим така, че по-малките държави да не остават само в ролята на инвеститори в икономиките и социалните системи на по-развитите страни. Трябва да имаме съвместни разработки на отбранителна техника и производство, за да запълним по-бързо икономическата и технологична пропаст между нас.


 


Страната ни не трябва да абдикира от охраната на собственото си въздушно пространство и от отговорността си към интегрираната система за противовъздушна и ракетна отбрана на НАТО, за което са нужни конкретни решения за поддръжката на българската изтребителна авиация. Очевидно е, че в тази обстановка на растяща ескалация Русия отпада като опция за поддръжката на самолети и агрегати, чийто ресурс изтича.


 


Очаквам разговори на експертно ниво за възможностите на полската индустрия и ВВС за намиране на временно решение. Фактът, че ще имаме евентуално оперативно готова ескадрила F-16, годна да носи бойно дежурство около 2030 г., означава, че ние трябва да запълним тази празнота, за да не загубим най-важното –  летците, техниците и авиационните специалисти. Ако допуснем загуба на тези способности, ще компрометираме и проекта за усвояване на F-16.




В разговор с президента на САЩ Джо Байдън поставих въпроса да се ускори доставката на нашите новопроизведени самолети или за втора ръка F-16 на лизинг, които да запълнят празнотата до 2030 г. Възможна е подкрепа и от други държави от т. нар. програма ЕPAF за F-16 MLU в Европа, като Нидерландия, за лизинг на F-16 и обучение. Търсим и вариант за европейски изтребители от нашите партньори Франция, Италия, Германия и други, които имат  готовност да обсъдим въпроса.



Извикването у нас на посланика ни в Москва за консултации е логичен ход в настоящата ситуация. Що се отнася до думите на посланик Митрофанова - никой посланик не може да си присвоява правото да говори от името на българския народ".