Русия покани талибаните на форум
Според специалния пратеник на президента на Москва по въпросите на Афганистан талибаните са поканени да участват в предстоящ икономически форум в Русия. Замир Кабулов потвърди, че представители на талибаните планират да участват в събитието.
Петнадесетият международен форум "Русия-ислямски свят: КазанФорум" ще се проведе от 14 до 19 май в Казан, столицата на руската република Татарстан. Той е основната платформа за икономическо сътрудничество между Москва и страните от ислямския свят, се посочва на уебсайта на форума.
Кабулов не предостави повече подробности, но заяви, че сътрудничеството между Русия и талибанското правителство в Афганистан в областта на борбата с международния тероризъм "се осъществява редовно".
Талибаните не за първи път са поканени на форума в Казан. Кабулов обаче, който е и директор на втория азиатски департамент в руското външно министерство, уточни миналата година, че участието на талибаните "абсолютно не означава" признаването им от Москва.
В понеделник руското външно министерство заяви, че в момента се работи по въпроса за отнемане на определението "терористична организация" на талибаните, като окончателното решение ще бъде взето от висшето ръководство на страната.
Въпреки че Русия не е признала официално талибаните, които поеха властта в Кабул през 2021 г. по време на заключителния етап от изтеглянето на американските войски, Москва беше сред първите, които установиха контакти и договориха бизнес сделки с новото правителство. Нито една държава не признава официално правителството на талибаните.
За първи път талибаните идват на власт в Афганистан през 90-те години на миналия век, но са свалени през 2001 г. по време на водената от САЩ инвазия. Въстанието на талибаните продължава 20 години, като кулминацията е походът към Кабул през август 2021 г., по време на който международно признатият президент Ашраф Гани е принуден да избяга от страната.
След като отново поеха властта, талибаните обещаха да не допускат никаква дискриминация спрямо жените. Групировката обаче скоро прие набор от разпоредби, ограничаващи участието на жените в обществения живот. Този ход предизвика критики от страна на ООН и международните организации за защита на правата на човека.