Русия разполага с достатъчно въглища за 300 години
Русия разполага с достатъчно запаси от въглища за векове, заяви в петък заместник-ръководителят на Министерството на енергетиката Сергей Мочалников по време на заседание на управителния съвет на Федералната агенция за управление на подземните богатства.
Ако се вземат предвид както използваните, така и неизползваните недра, страната ще бъде добре снабдена с въглища за 300 години, каза той.
"Имаме достатъчно запаси. По отношение на въглищата разполагаме с повече от 100 години проучени запаси и ако използваме всички ресурси, можем да добавим към тях още 200 или повече години. Справяме се добре както с ресурсите, така и с резервите, а това позволява на страната като цяло да бъде сигурна по отношение на енергията", заяви Мочалников.
Заместник-министърът добави, че всички вътрешни нужди от въглища в момента се задоволяват от руските производители. Същевременно той отбеляза, че износът е основният двигател на въглищната индустрия, като в най-източните региони на страната се откриват нови находища и енергийни клъстери.
През 2022 г. Русия е произвела 443,6 млн. тона въглища, което представлява увеличение с 0,3% спрямо 2021 г. Износът спадна със 7,5% до 210,9 млн. тона след въвеждането на ембарго върху руските въглища през август миналата година от ЕС и Обединеното кралство, които преди това бяха получатели на почти една трета от руския износ на въглища.
Производителите на въглища увеличиха доставките за вътрешния пазар с 12,2 % до малко над 172 млн. тона, като същевременно увеличиха износа за "приятелски" страни, особено за Китай. Русия увеличи доставките за азиатската държава с 11,2% до 59,5 млн. тона през миналата година, тъй като Москва се опитваше да преориентира търговията си, а Китай увеличаваше потреблението на въглища на фона на възстановяването на промишлената дейност след пандемията.
Китай продължава да се запасява с руски въглища през тази година, като обемът на вноса достигна рекордно високи стойности през миналия месец - 8,8 млн. тона, което е с 29% повече спрямо февруари и почти три пъти повече от март 2022 г. (3,1 млн. тона), според данни на китайските митници.