19min.bg

Русия ще увеличи енергийните доставки за Китай

Износът на руски газ за Китай може да достигне 30 млрд. куб. м през тази година по мегапровода „Силата на Сибир“, заяви вицепремиерът Александър Новак.

Операторът на газопровода, Газпром, доставя природен газ на азиатската съседка на Русия по силата на дългосрочен договор, сключен с Китайската национална петролна корпорация (CNPC). Силата на Сибир е част от 30-годишно споразумение на стойност 400 млрд. долара между Газпром и CNPC, което беше сключено през 2014 г.

„Доставките на газ по тръбопроводите нарастват ... През следващата година ще достигнем 38 млрд. куб. м. Това е договорно задължение, максималният обем, който ще достигнем по договора“, каза Новак пред репортери.


През изминалата година Газпром редовно е превишавал договорните си задължения, като често е отчитал дневни рекорди. Руската компания увеличи доставките на газ за Китай през „Силата на Сибир“ с 50% на годишна база през 2023 г. до 22,7 млрд. куб. м, като надхвърли договорните задължения на Газпром със 700 млн. куб. м.

Компанията прогнозира, че доставките на газ за водещия търговски партньор на Русия ще продължат да нарастват благодарение на нарастващото търсене.

Москва и Пекин скоро може да подпишат договор за изграждането на мегагазопровода „Силата на Сибир 2“, който се очаква да позволи доставката на до 50 млрд. куб. м газ годишно от област Ямал в Северна Русия до Китай през Монголия.


След като всички тръбопроводи започнат да функционират пълноценно, обемът на доставките на руски газ за Китай може да достигне почти 100 млрд. куб. м годишно.

Според Новак в момента се обсъжда и реализирането на далекоизточния маршрут за доставки на газ за Китай.

Далекоизточният маршрут ще доставя руски природен газ от шелфа край остров Сахалин за Китай от 2027 г. нататък. През февруари 2023 г. Москва и Пекин сключиха споразумение за допълнителни доставки на газ по газопровода по новия маршрут.

Според вицепремиера на страната Дин Сюесян през първата половина на тази година Китай е увеличил вноса на руски газ и петрол съответно с 22,5% и 4,8% на годишна база.


 


 Пламен Валентинов