19min.bg

Руска банка може да бъде възстановена в SWIFT: Турция

Възстановяването на връзката на Руската селскостопанска банка (Росселхозбанк) с международната платежна система SWIFT е част от дискусиите за удължаване на срока на действие на сделката за черноморското зърно, твърди турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Въпросът е сред условията на Москва за продължаване на споразумението за разрешаване на украинския износ на зърно.



"Усилията ни продължават, надяваме се на резултати. Основният проблем тук и причината, поради която Русия удължи споразумението с 60 дни [през март], са пречките пред износа на руски селскостопански продукти. Това са сериозни пречки", заяви Чавушоглу в интервю за новинарския канал НТВ.



Според служителя генералният секретар на ООН Антонио Гутериш работи активно по въпроса със страните, включително с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който "полага усилия... въпреки активната предизборна кампания".



През юли миналата година ООН и Турция постигнаха знаково споразумение, което позволява безопасен износ на украинско зърно през Черно море. Продукцията е предназначена предимно за по-бедните държави, чиято продоволствена сигурност е застрашена.



Споразумението също така изисква от западните държави да деблокират руския износ на зърно и торове.



Москва поиска на Росселхозбанк да бъде разрешено да се върне към системата SWIFT, за да улесни покупките на вносна селскостопанска техника. Русия иска също така да бъдат премахнати застрахователните ограничения върху селскостопанските пратки, да бъде възобновен достъпът до пристанищата за руски кораби и товари и да бъдат финансово деблокирани руските торови компании.



Кремъл многократно е заявявал, че не всички страни са изпълнили своята част от споразумението. Москва също така се оплака, че по-голямата част от селскостопанските стоки от Украйна се изпращат в добре осигурени страни, а не в държави, изложени на сериозен риск от недостиг на храна.



През март Москва се съгласи да удължи срока на споразумението с 60 дни, но предупреди, че няма да го направи отново, ако другите страни не спазят всички негови условия. Генералният секретар на ООН Гутериш заяви тогава, че организацията ще "направи всичко възможно, за да запази целостта" на споразумението и да се увери, че то продължава да функционира.



Според Чавушоглу различните страни си сътрудничат активно, но "няма гаранции", че споразумението ще бъде удължено. Въпреки това той изрази надежда за "положителни резултати".