19min.bg

Руски регион намалява лихвите по ипотечните кредити за учители до 0,7%


Учителите в Далечния изток на Русия ще могат да получат кредит с минимална лихва по подкрепяната от правителството програма за далекоизточни ипотеки, съобщи членът на борда на ВТБ Святослав Островски на Източния икономически форум (ИЕФ).

Инициативата за ипотечни кредити ще стартира на 15 септември и ще бъде достъпна за служители на държавни и общински образователни институции. Тя ще се прилага за жилища в жилищни сгради и полумасивни сгради.

Обхваща основно първичния пазар, но ще се прилага и на вторичния пазар в селските населени места, градовете с единична промишленост, както и в Чукотския автономен район и Магаданската област.

"В променящите се икономически условия задачата на банките е не само да бъдат доставчици на преференциални правителствени програми, но и да ги укрепват със собствени проекти и инициативи", заяви Островски, като отбеляза, че проектът ще бъде част от "Годината на учителя и наставника в Русия".

Банкерът отбеляза, че основният лихвен процент по ипотечните кредити в рамките на подкрепяния от държавата план в Далечния изток в момента е 2%.


Очакваме, че намалението ще бъде допълнителен стимул и възможност за много учители и работещи в сферата на образованието да подобрят условията си на живот. Този проект е продължение на ползотворното сътрудничество на ВТБ с образователните институции в Русия", каза той.

Островски уточни, че първоначалната вноска трябва да е поне 15%, максималният размер на кредита може да достигне 6 млн. рубли (63 000 долара), а срокът е до 20 години.

От стартирането на програмата за преференциални ипотечни кредити за Далечния изток през 2019 г. ВТБ е предоставила над 10 000 кредита в региона на стойност над 470 млн. долара, от които над 77 млн. долара са отпуснати през януари-август 2023 г.

Насочена към стимулиране на ръста на населението в Далечния изток, държавната инициатива беше планирана да продължи до 2024 г.; миналата година обаче президентът Владимир Путин я удължи до 2030 г.