19min.bg

Руските медии: "Газпром" даде на България евтин газ

Медиите в Русия коментират подписването на окончателното инвестиционно намерение за строителството на газопровода "Южен поток" на българска територия и постигнатата договореност за 20 % по-евтини доставки на газ за България. Според "РБК Дейли", който цитира анонимен източник, въпреки твърденията на ръководителя на "Газпром" Алексей Милер, че цената на газа не е обвързана с проекта "Южен поток", в действителност е било точно така.



Цитираният от изданието източник смята, че под натиска на антимонополното разследване на ЕС срещу "Газпром" монополистът е станал по-сговорчив и коректен, но отстъпка от 20 % е наистина много съществена.



Според "ГазетаРу" подписаният договор за доставка на 2,9 милиона кубически метра газ на България по преференциални цени ще струва на "Газпром" около 3 милиарда долара.



„Газпром” се съгласи да даде на София една от най-ниските експортни цени в стремежа си да спази сроковете, обещани преди година от руския президент Владимир Путин. Но цената на газопровода междувременно нарасна до 16.6 милиарда евро, а с оглед необходимото за проекта разширение на руската система за газоснабдяване тя може да достигне 27 милиарда евро, пише „Коммерсант”.



Строителството на „Южен поток” ще започне на 7 декември, съобщи представител на „Газпром”, след като Съветът на директорите на проектната компания South Stream Transport прие окончателното инвестиционно решение за морската част на газопровода и за сухопътния участък в България. Възможно е президентът на Русия Владимир Путин да даде старт на строителството в Краснодарския край. Сътрудник в президентската администрация съобщава, че такова пътуване фигурира в графика на президента, въпреки че на няколко пъти е било отлагано. По негови данни на 3 декември Путин може да обсъди „Южен поток” по време на визита в Турция, пише  „Ведомости” .



Като цяло повечето експерти смятат, че "Южен поток" е прекалено скъп и ще изисква инвестции и в самата газопреносна система на Русия, така че цялото начинание ще надхвърли 20 милиарда долара, а периодът на възвращаемост на инвестицията ще бъде много дълъг.