С ПП/ДБ заедно променяме Конституцията: Пеевски
Със 109 гласа "за", 67 "против" и 8 въздържали се, депутатите одобриха Делян Пеевски от ДПС за член на Комисията по конституционни въпроси. Предложението бе подкрепено със 64 гласа от ГЕРБ/СДС, 34 от ДПС и 11 от ИТН. Против се обяви 1 народен представител от партията на Бойко Борисов, както и 16 от БСП (1/3 от ПГ на Корнелия Нинова липсваше) и 50 депутати от ПП/ДБ, още 10 от Доброто се въздържаха, а от Възраждане изобщо не участваха в процедурата.
Ако депутатите на Костадин Костадинов гласуваха и бяха против, то изборът можеше и да не се стане. Преди самото гласуване Пеевски се срещна със съпредседателя на ПП Кирил Петков.
Двамата се усамотиха в стаичката на зам.-шефа на НС Никола Минчев за разговор за конституционните промени. По-късно към тях се присъедини и Йордан Цонев от Сараите. Срещата продължи около 30 минути, след което двамата депутати от ДПС си тръгнаха, преследвани от журналистите. В суматохата от камери и репортери Цонев леко пострада, съборен на земята от лавината журналисти.
"Нека да видим, да разговаряме. Нали това беше смисълът, ние ги подкрепихме само заради това”, коментира след разговора Пеевски. Напомняме, че ден по-рано той и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ демонстративно гласуваха “за” Денков-Габриел. Двамата обясниха, че това е знак за подкрепа на конституционна реформа, но не и на кабинета като цяло.
“Нашият проект може да го видите - той бе раздаден на всички преди година и половина. Обсъждаме го в момента. Те също имат проект, който чакаме да ни изпратят. Предложенията няма да бъдат само "наши" или "ваши". От всички проекти ще направим един общ, който заедно ще внесем", обяви още Пеевски.
Петков пък запази мълчание в знак на съгласие и не коментира обсъжданото.
“За да се случи конституционна реформа трябват и гласовете на ДПС”, заяви пред Nova депутатът и зам.-шеф на ГЕРБ Даниел Митов. “Няма как да се избяга от това. Дори и Да, България и Христо Иванов признават легитимността и съществуването на този фактор”, подчерта той. Всъщност не е така - бившите коалиционни партньори на ПП/ДБ - БСП и ИТН заедно имат повече депутати от ДПС. Но не ги търсят.
Напомняме, че пръв за сближаване с ДПС призова съпредседателят на ДБ. „Винаги сме казвали, че ще правим съдебна реформа. Не с кого, а каква! Ако тя е правилната, няма никакво значение с чии гласове", обяви Иванов.
Егор Глазунов