19min.bg

С разпечатки от мобилните оператори ще разполагат само служители на МВР

До 12 месеца да се пазят данните от електронните съобщения, предвиждат мерките в обсъдения в МВР проектозакон за Закон за изменение и допълнение на закона за електронните съобщения, предаде БГНЕС.


Предложението на министерството е да бъде създаден нов член в закона (чл 250 А), според който мобилните оператори, интернет доставчиците и други предприятия, предоставящи електронни обществени услуги да предоставят данните за тях при проверка на престъпление, за което законът предвижда до 2 години лишаване от свобода, както и когато е необходимо издирването на лица, дори и да не са извършили престъпление (с цел спасяване). Самите данни пък предприятията трябва да пазят в срок от 12 месеца. Заместник-министърът Веселин Вучков подчерта, че в закона не става дума за съдържанието на съобщенията, а само за данните около тяхното съществуване. Наблюдаващ орган по този член да бъде Комисията за защита на личните данни, предвиждат юристите. Операторите следва да дават на комисията ежегодни доклади за поисканите разпечатки. Достъп до разпечатките, обаче могат да искат само директорите на областните дирекции на МВР и заемащите по-високи постове в системата на МВР. Режимът на издаване на разрешителни се запазва, но разрешителните ще бъдат издавани от Районен, а не от окръжен съдия според проектозакона. Председателят на Софийски градски съд, пък следва да отговаря за данни искани от чужди страни. От своя страна предприятията трябва да предоставят данните до 8 часа след като съдът е издал разрешителното. Според зам.-министър Вучков забавянето на исканията, често до над 30 дни е основен проблем в настоящия закон.
Основни мотиви за исканите от министерството промени са засиления контрол, който би бил на лице ако само една служба се занимава с това (Специализирана дирекция "Оперативни технически операции" – СДОТО), както и повишеното качество и своевременност на разследването, обясни генералният комисар на МВР Калин Георгиев.
Александър Кашъмов от програма „Достъп до информация”, както и част от присъстващите на дискусията се обединиха около тезата, че контролът над изискваната информация от мобилни оператори и интернет доставчици трябва да се извършва от специализирана парламентарна комисия. До четвъртък експертите от междуведомствената комисия трябва да изготвят своите предложения. Следващата среща на комисията е в понеделник.