19min.bg

Събираме експертни мнения за приложението за електронна идентификация: Божанов


Обявихме на обществено обсъждане техническата спецификация на бъдещето приложение за електронна идентификация и в момента събираме обратна връзка от експертната общност. Това каза министърът на електронното управление Божидар Божанов в ефира на “ДЕНЯТ с Веселин Дремджиев” като допълни, че очакванията му са до края на лятото да има работещо приложение.


 


Министърът допълни, че с екипа му получават коментари за работата и теми свързани с електронните услуги до момента.


Божидар Божанов допълни още, че първоначалната регистрация за електронна идентификация може да стане чрез няколко начина - ПИК на НАП, ПИК на НОИ, квалифициран електронен подпис, международен паспорт или ръчно снимане на лична карта.


 


“Добавяме все пак и варианта за снимане на лична карта. Лична карта всеки има. Но това ще е придружено от въпроси за установяване на самоличност, за разпознаване на лицето и сравнявайки със снимката от МВР, проверка дали се снима просто снимка на лице опитвайки да се фалшифицира или е истинско лице”, заяви министърът и допълни, че нивото на сигурност е приоритет на министерството на електронното управление.


 


“След първоначалната регистрация всички услуги, които бъдат интегрирани, а това пилотно в рамките на този проект ще бъдат на НАП, на НОИ, на МВР,  услуги на общини, които се предоставят през националния портал за електронни услуги, на Агенция по вписванията, всички тях ще можем да достъпваме в системата натискайки само един бутон”, довърши Божанов като подчерта, че за сигурността на потребителите ще има и система за идентификация и допълни, че ааявяването на услуга ще може да става както през смартфон, така и през настолен компютър или лаптоп.


 


Предстои среща с министъра на електронното управление на Гърция, където ще се обмени опит, добри практики и често срещани проблеми и работещи рещения, разказа Божанов.


 


“В някои отношения Гърция са по-напред, в други - не. Точно това ще обсъдим - в кои области са се справили по-добре, за да вземем добрата практика. Както сме го направили с Нидерландия, Естония и Чехия.


 


Да съберем най-доброто, което работи и да избягваме проблеми, с които те са се сблъсквали”, каза Божанов, като категорично заяви, че с екипа му са прегледали редица практики на други страни, както и частни такива, за да направят сравнения за добрите практики.