19min.bg

Съдебната реформа остава за следващото НС

Законодателните промени в НПК, предвиждащи въвеждането на механизъм за разследване на главния прокурор, няма да бъдат приети в рамките 48-ото Народно събрание. Според ГЕРБ-СДС това не е гледане на законите на второ четене, а само обединяването им. Тезата на ГЕРБ беше подкрепена от Възраждане.


Според председателя на комисията Радомир Чолаков не може да има гласуване на второ четене и добави, че министърът на правосъдието Крум Зарков е "оказал натиск върху законите и Конституцията".


"Учуден съм, че Зарков, който уж беше добър юрист, не обяснява както трябва и създава манипулативни очаквания, които са груб натиск върху Народното събрание", недоволства Радомир Чолаков. Той продължи, "че не може министърът да очаква парламентът просто да подпечатва законопроектите" на служебното правителство.


"Това са процедурите и Зарков ги знае много добре. Всякакви други ажиотажи представляват груб натиск и опит за изнасилване на Народното събрание, на правилника и на Конституцията", обяви Чолаков.


От Демократична България и Продължаваме промяната посочиха, че парламентът работи с двойни стандарти, а като пример бяха дадени промените в Изборния кодекс. Не е ясно обаче защо най-големите врагове на главния прокурор Иван Гешев – Кирил Петков и Асен Василев не присъстваха в залата, когато се гласуваха законите за разследването на топ -магистрата на първо четене.


Депутатите от правната парламентарна комисия формално обединиха двата проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и четирите проекта за изменения в Наказателно - процесуалния кодекс (НПК), приети в четвъртък и петък на първо четене, в които се съдържат и двата алтернативни механизма за разследване на главния прокурор.


Общите доклади ще бъдат съобщени в пленарната зала и от този момент ще започне да тече срока за допълнителни предложения между първо и второ четене, след което ще бъде насрочено ново заседание на комисията, което да ги обсъди, обясни процедурата председателят й Радомир Чолаков.