19min.bg

Санкциите, наложени от Вашингтон и неговите съюзници "обездвижиха около 80% от активите в руския банков сектор": Джеймс О'Брайън

САЩ могат да наложат санкции на повече банки, свързани с Русия, и са готови да затегнат прилагането на съществуващите ограничения, съобщи Ройтерс, като се позова на високопоставен американски служител.

Санкциите, наложени от Вашингтон и неговите съюзници, "обездвижиха около 80% от активите в руския банков сектор", според ръководителя на Службата за координация на санкциите към Държавния департамент на САЩ Джеймс О'Брайън.


Миналата година Русия беше засегната от мащабни западни икономически санкции, които включваха мерки за отрязване на руската централна банка от международната финансова система, а чуждестранните резерви на банката бяха замразени на стойност около 300 млрд. долара. Много от най-големите руски банки бяха изключени от световната система за финансови съобщения SWIFT.

"Разглеждаме допълнителни банки и финансови институции, за да видим как Русия се справя с външния свят. Много е възможно да има още действия", казва О'Брайън.


Това се случва в момент, когато ЕС подготвя нов пакет от санкции, който според информацията ще обхване още руски банки. Европейската комисия е предложила най-големият частен кредитор в Русия, Alfa Bank, онлайн банката Tinkoff и търговската банка Rosbank да бъдат отрязани от SWIFT, съобщиха за Ройтерс двама дипломатически източници от ЕС при условие за анонимност.
 
Сега разглеждаме как санкциите, включително финансовите, могат да бъдат най-ефективни", каза О'Брайън. Той предупреди, че въпреки че ограниченията позволяват глобалната търговия с руски петрол и други продукти, САЩ ще проверяват банките и техните клиенти, "за да видят кои компании и страни биха могли да се възползват от финансови транзакции, свързани с Русия"

Междувременно не всички банкови връзки са обект на западните санкции. Газпромбанк, банката, която обслужва руския енергиен гигант Газпром, не е санкционирана поради значението ѝ за обработката на плащанията за руски газ, който някои държави от ЕС, като Австрия, Унгария и Италия, все още купуват.


"Въпреки че повечето важни руски банки са подложени на санкции, има много банки извън този периметър, които могат да бъдат преследвани", казва Николас Верон от Института за международна икономика "Питърсън", мозъчен тръст във Вашингтон.