19min.bg

Сърбия печели от мигрантите

 Докато все повече мигранти преминават през територията на Сърбия, предприемчивите местни жители се насочват към лагерите и им предлагат своите услуги срещу определено възнаграждение, съобщава БГНЕС. Транспортирането на мигранти – най-бързо развиващият се бизнес на Балканите. Местните жители, например Лиридон Бизали, стоят около мигрантския лагер в Прешево и продават билети до Хърватия за 35 евро. Самият Бизали печели като барман по-малко от 8 евро на ден, а от продажбата на билети – 50-70 евро дневно. Жест на солидарност Въпреки високия си доход, Бизали не се гордее с работата си. Той често организира безплатни превози за мигранти, които не могат да си позволят да си купят билети. „Самият аз съм бежанец, затова разбирам всичко. Тези автобусни пътувания трябва да са безплатни. Европа дава пари на Сърбия за мигрантите, но нашето правителство не им дава нищо“. Всеки ден в лагера в Прешево пристигат от 7 до 10 000 мигранти.

В супермаркетите и ресторантите, намиращи се наблизо, не могат да се оплачат от липсата на клиентела. За да удовлетворят повишеното търсене, тези заведения сега работят по-дълго, а цените в тях поскъпнаха двойно, а понякога и тройно. „Никога не съм виждал в Сърбия толкова скъп хамбургер“, отбелязва Бизали.  Оказвайки се на ново място, първото нещо, което мигрантите търсят е СИМ-карта, за да се свържат с приятели и роднини. Край лагера могат да бъдат купени не само предплатени карти, но коли за хората, които не могат продължително време да вървят пешком. Обувки и чорапи са сред най-търсени от мигрантите.


 Заради приближаващата зима и честите проливни дъждове, много от мигрантите са с изтъркани обувки. Местните виждат в това допълнителна възможност за печалба, предлагайки чорапи и обувки.  Страните, през които минава маршрутът на мигрантите, трябва да регистрират новопристигналите. Понякога за регистрация се образуват гигантски опашки. Доброволецът Даниела Габриел разказва, че някои шофьори на автобуси събират регистрационните документи на пътниците, отправящи се за Хърватия, след което ги продават на хората, на които не им се стои на опашка.