19min.bg

Сърбия: Ще градим сами собствена армия

 "Сърбия не иска да членува в нито един военен съюз и желае сама да взема своите решения и да развива собствена армия". Това заяви сръбският президент Александър Вучич, предава белградският Večernje novosti.



Според сръбския държавен глава в централата на НАТО посрещат с разбиране решението на Сърбия и "никой не тласка страната към членство в Алианса".



"За нас е важно не само да повишим заплатите на армията и полицията, но и да реализираме цялостна програма за жилищно настаняване на нашите военнослужещи и полицаи", смята Вучич.



По повод изявлението на американския сенатор Рон Джонсън за бъдещето на Руския хуманитарен център в Ниш, сръбският президент уточнява, че "сенаторът е заявил това, което може да се чуе от всеки американец, а именно, че не иска центърът да получи дипломатически статут и не желае присъствието на руснаците, така както всеки руснак не иска да види Сърбия в НАТО, но те трябва да знаят, че Сърбия е страна, която сама взема своите решения".



В рамките на Стратегическия форум, който се провежда в словенския град Блед отношение взе и министър-председателят на Сърбия Ана Бърнабич.



Бърнабич обърна специално внимание на факта, че впечатлението, че Русия е най-близка на Сърбия по отношение на военното сътрудничество, е погрешно. Премиерът припомни, че Сърбия е страна, която участва в мироопазващите мисии на ООН и на ЕС и всъщност най-тясно във военната област Белград сътрудничи със САЩ и НАТО, и едва след тях се нарежда Москва.



„Ние сме ясни и честни във военния неутралитет. Ще останем неутрални и ще докажем това по всякакъв начин", категорична бе Бърнабич.



Що се отнася до отношенията с Русия, сръбският премиер определи темата като сложна, допълвайки, че двете страни имат тесни връзки по отношение на религията и традицията, но преди всичко на икономиката. Тя припомни, че Сърбия има важно споразумение с Русия, което е важна част от търговията, растежа и износа.



Бърнабич обаче подчерта, че Сърбия е стратегически ангажирана с Европейския съюз и иска да стане член на организацията.



„Време е този грешен образ на Сърбия да бъде разбит. Сърбия е най-мултинационалната държава в Европа, в нея има над 26 етнически общности с огромни права", обясни Бърнабич.



Фокус