Сърбия заяви, че е била изнудвана във връзка с гласуването в ООН
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че страната му е била принудена под заплахата от санкции да подкрепи отстраняването на Русия от Съвета на ООН по правата на човека.
Белград има тесни исторически връзки с Москва, но тази седмица се присъедини към други западни държави в гласуването срещу Русия в отговор на продължаващата военна кампания в Украйна. "Първоначалното ни решение беше да се въздържим, но след това бяхме подложени на безкраен и тежък натиск", заяви Вучич пред телевизия RTS в четвъртък.
"Те казаха - знаете ли, че се взема решение дали Сърбия ще бъде освободена от пакета от санкции върху [руския] петрол и дали ще може да внася петрол след 15 май?", каза президентът. Той сравни възможния ефект от санкциите върху Сърбия с "ядрен удар".
За разлика от ЕС, Сърбия не е наложила никакви санкции на Москва. "Република Сърбия смята, че налагането на санкции на която и да е държава не е в неин жизненоважен политически и икономически интерес", заяви Вучич, като същевременно подчерта, че иска да поддържа добри отношения с европейския блок, както и с Русия.
Преди това Белград заяви, че прекъсването на доставките на руска енергия ще навреди на икономиката му. В петък сръбски медии цитираха свои източници в Брюксел, които заявиха, че Сърбия ще бъде освободена от евентуални санкции срещу руския петрол и газ.
В същото време вестник Blic цитира говорителя на ЕС Петер Стано, който казва, че блокът очаква Белград да следва ограниченията му срещу Русия или да наложи свои собствени санкции на Москва.
В четвъртък Общото събрание на ООН гласува за отстраняване на Русия от състава на комисията по правата на човека на организацията. Сърбия беше сред 93-те държави членки, които гласуваха "за".
ЕС забрани вноса на руски въглища, но досега не е забранил вноса на нефт и газ. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обаче заяви в сряда, че блокът ще се нуждае от санкции срещу руския петрол и газ "рано или късно".