19min.bg

САЩ напуснаха "лицемерния" Съвет за човешки права към ООН

САЩ се изтеглиха във вторник от Съвета за човешки права на ООН, обвинявайки институцията, базирана в Женева в "лицемерие" и пристрастност към Израел, съобщава АФП. Новината за оттеглянето на САЩ от Съвета дойде ден след острите критики на върховния комисар на ООН за човешките права, Зейд Раад ал Хюсеин, срещу "неприемливата" и "жестока" политика на американските власти, които разделят деца от техните родители на мексиканската граница.


"Предприемаме тази мярка, защото ангажиментът ни не ни позволява да продължим да бъдем част от лицемерна и обслужваща собствените си интереси организация, която превръща правата на човека в повод за подигравка", заяви пред журналистите във Вашингтом американската посланичка в ООН Ники Хейли, редом до държавния секретар Майк Помпео.


"Дълго време Съветът за човешки права защитаваше авторитите на нарушения на човешките права и беше помийна яма на политически пристрастия", добави Хейли, предаде Гласове.


Съветът за човешки права бе създаден през 2006 г., за да насърчава и защитава човешките права по света, но докладите му често противоречат на американските приоритети.


Ако израелският посланик в ООН Дани Данон изрази радостта си от американското оттегляне и позицията на Вашингтон срещу "сляпата омраза към Израел в международните институции", генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви чрез говорителя си, че "би предпочел САЩ да останат в Съвета за човешки права".


Правозащитната организация "Хюман Райтс Уоч" (Human Rights Watch) разкритикува остро поредното американско оттегляне.


След идването в началото на 2017 г. на Доналд Тръмп на власт, САЩ се оттеглиха от ЮНЕСКО, спряха финансирането за няколко институции на ООН и обявиха, че се изтеглят от Парижкото споразумение за климата и ядрената сделка с Иран.