19min.bg

САЩ отказват визи на членове на Международния наказателен съд

   Съединените щати ще оттеглят или отказват визи на всички служители на Международния наказателен съд, разследващи възможни военни престъпления от американски сили или съюзници в Афганистан, заяви държавният секретар Майк Помпео. Той заяви, че Вашингтон е готов да предприеме по-нататъшни стъпки, включително икономически санкции, ако съдът продължи да разследва американски или съюзнически военен персонал.


Съдът със седалище в Хага отговори, че той е независима и безпристрастна институция и ще продължи да върши работата си независимо от действията на Вашингтон.


Администрацията на Тръмп заплаши още през септември да направи забраната.


"МНС атакува върховенството на закона на Америка", каза Помпео. "Не е твърде късно съдът да смени курса и настояваме да го направи незабавно."


Съединените щати никога не са се присъединявали към МНС, където прокурор Фату Бенсуда поиска от съдиите разрешение за разследване на предполагаеми военни престъпления в Афганистан през ноември 2017 година.


Държавният секретар заяви, че визите могат да бъдат отказани и на персонал на МНС, участващ в провеждането на проучвания на съюзници на САЩ, особено на Израел.


"Тези визови ограничения могат да бъдат използвани и за възпиране на усилията на МНС да преследва съюзнически персонал, включително израелци, без съгласието на тези съюзници", каза той.


Помпео заяви, че "прилагането" на политиката вече е започнало, но не може да предостави никакви подробности, позовавайки се на поверителността около заявленията за визи.


Държавният секретар заяви, че САЩ са отказали да се присъединят към МНС "поради широките и безотчетни правомощия на прокурорите" и заплахата, която представлявата за американския национален суверенитет.