19min.bg

САЩ: Преговорите на Си с Путин осигуряват "дипломатическо прикритие" за война

Си Дзинпин e втори ден на преговори с руския президент Владимир Путин във вторник, но западните съюзници остават скептични към всеки пробив във войната в Украйна, като Вашингтон заяви, че посещението на китайския лидер осигурява "дипломатическо прикритие" за Москва.


Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен критикува посещението на Си, отбелязвайки, че то е станало само дни, след като Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на Путин, предаде CNN.

"Китай не чувства задължение да държи Кремъл отговорен за зверствата, извършени в Украйна, и вместо дори да ги осъди, той по-скоро би предоставил дипломатическо прикритие на Русия, за да продължи да извършва същите тези престъпления", каза първият дипломат на Вашингтон.


Всякакви призиви за прекратяване на огъня, "което не включва изтеглянето на руските сили от украинска територия, на практика биха подкрепили ратификацията на руското завоевание", тъй като това ще "позволи на президента Путин да си почине и да възстанови войските си, а след това да рестартира войната в момент, по-изгоден за Русия", добави той.


Ключовият въпрос от глобален интерес, надвиснал над преговорите, е дали някакви резултати ще повлияят на конфликта в Украйна, където Русия продължава яростната атака.

През последните седмици Китай се опита да се представи като амбициозен посредник на мира, призовавайки за прекратяване на огъня и мирни преговори в неясно формулиран документ за позиция, публикуван миналия месец.


 Путин заяви в понеделник, че Русия "внимателно е проучила" предложенията на Китай и обеща "възможност да обсъди този въпрос", според съобщение на Кремъл.


Но има широк скептицизъм към позицията на Китай за разрешаване на конфликта, съсредоточен върху опасенията, че нищо, предложено от Пекин досега, не отразява искането на Украйна всички руски войски да се изтеглят от нейната територия.