19min.media

САЩ са готови за преговори за намаляване на ядрената заплаха: Байдън

Вашингтон е готов за диалог с Русия, Китай и Северна Корея по въпросите на ядрената сигурност, заяви в неделя президентът на САЩ Джо Байдън.

 В изявление, в което поздрави тазгодишните носители на Нобеловата награда за мир, базираната в Япония организация за борба с ядреното оръжие „Нихон Хиданкьо“, Байдън призова световните сили да продължат да предприемат стъпки за повишаване на сигурността на света чрез премахване на ядрените оръжия.

Нихон Хиданкьо е група, създадена от оцелели от японските градове Хирошима и Нагасаки, над които САЩ взривяват атомни бомби в заключителния етап на Втората световна война. Според изявлението на Норвежкия нобелов комитет от петък организацията е удостоена с тазгодишната награда за мир „за усилията си за постигане на свят, свободен от ядрени оръжия“.

Байдън похвали Нихон Хиданкьо за „историческата им работа, за да гарантират, че ядрените оръжия никога повече няма да бъдат използвани“. Той изрази готовност да работи съвместно с други атомни сили по начини за намаляване на ядрената заплаха.

„САЩ са готови да участват в преговори с Русия, Китай и Северна Корея без предварителни условия за намаляване на ядрената заплаха. Няма полза за нашите народи или за света да се отлага напредъкът в намаляването на ядрените арсенали“, заяви американският президент.


Тези настроения обаче изглежда са в противоречие с докладваните промени в ядрената стратегия на САЩ, направени по-рано тази година. През август „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че администрацията на Байдън е одобрила нова версия на американската доктрина, която нарежда на страната да се подготви за евентуални координирани ядрени сблъсъци с Русия, Китай и Северна Корея.

САЩ разполагат с втория по големина ядрен арсенал в света след Русия. Москва винаги е подчертавала, че не желае да използва ядрени оръжия. Миналия месец обаче Русия обяви критични промени в собствената си ядрена доктрина в отговор на обсъжданията от страна на САЩ и техните съюзници дали да дадат разрешение на Украйна да използва оръжия, произведени в чужбина, за нанасяне на удари по цели дълбоко в Русия. Новата стратегия на Москва ще разглежда агресията срещу Русия и най-близкия ѝ съюзник Беларус „от всяка неядрена държава, но с участието или подкрепата на ядрена държава“ като „съвместна атака“, която може да предизвика ядрен отговор.


 Пламен Валентинов