19min.media

САЩ увеличи дълга си с 500 млрд. долара за по-малко от месец


Държавният дълг на САЩ нарасна с повече от 500 млрд. долара само за 20 дни и достигна 33,5 трилиона долара, сочат данните на Министерството на финансите от миналата седмица.

На 18 септември Министерството на финансите съобщи, че размерът на парите, взети назаем от федералното правителство за покриване на оперативни разходи, възлиза на 33,04 трлн. долара. На Вашингтон му бяха необходими три месеца, за да го докара от 32 трилиона до сегашното ниво.

Таванът на дълга, който беше законово определен на 31,4 трилиона долара, беше надхвърлен през януари 2023 г.

Общата продукция на американската икономика възлизаше на едва 25,46 трилиона долара, което означава, че икономиката щеше да трябва да нарасне с 33,5%, за да покрие държавния дълг.

Белият дом настоява Конгресът да отмени лимита. На 3 юни президентът Джо Байдън подписа двупартиен законопроект за дълга, който позволи лимитът да бъде вдигнат до януари 2025 г., като по този начин се предотврати икономически катастрофален фалит.


Сделката за увеличаване на лимита на дълга беше предмет на ожесточени спорове между републиканци и демократи в продължение на седмици. Продължителният спор за приоритетите на разходите изложи на риск одобрението на мярката на фона на опасенията, че републиканците, които имат мнозинство в Камарата на представителите, ще откажат да подкрепят Закона за фискалната отговорност.

Неизпълнението на задълженията щеше да ограничи способността на правителството да взема заеми или да плаща сметките си, като е възможно да предизвика финансов хаос в чужбина с огромно отрицателно въздействие върху цените и лихвите по ипотечните кредити в други държави.