19min.media

САЩ, Великобритания и Франция искат ООН да подкрепи незаконните удари в Сирия

След като се поставиха над международното право, като атакуваха Сирия без разрешението на ООН, САЩ, Великобритания и Франция сега призовават другите страни да се обединят в подкрепа на  действията им.


Американски, британски и френски кораби и самолети изстреляха над 100 ракети в Сирия, твърдейки, че това е в отговор на предполагаемата употреба на химическо оръжие в Дума. Трите държави не изчакаха разрешение от ООН, а дори и доказателства от мястото: международният екип от експерти на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) пристигна в Сирия, точно когато ракетите започнаха да летят.


Американският президент Доналд Тръмп тържествено обяви "мисията за постигната",  а неговият френски колега Емануел Макрон призова Съветът за сигурност на ООН да влезе и да вземе парчетата.


"Сега Съветът за сигурност на ООН трябва да се обедини и да поеме инициатива по политическите, химическите и хуманитарните въпроси в Сирия", заявиха от френското президентство в изявление, след телеконференцията на Макрон с Тръмп и британския премиер Тереза Мей в събота.


По време на спешната сесия на Съвета за сигурност в събота Русия предложи резолюция, в която настоява САЩ и нейните съюзници "незабавно да прекратят агресията срещу Сирия и да се въздържат от допълнителни агресивни действия в нарушение на международното право и хартата на ООН".


Русия, Китай и Боливия гласуваха в подкрепа на резолюцията. Четирима други членове се въздържаха, като етиопските представители заявиха, че няма смисъл да гласуват за резолюция, на която ще бъде наложено вето. САЩ, Великобритания и Франция - всички постоянни членове с право на вето - гласуваха против, убивайки предложението. Очевидно, когато Макрон говори за единство в ООН, той означаваше единство зад действията на Лондон, Париж и Вашингтон, коментира RT.


Вили Вимер, бивш член на управляващата партия на Германия, сравни поведението на Великобритания, САЩ и Франция с позицията, която "Адолф Хитлер използва през 1939 г., за да влезе във Втората световна война".


Канадският премиер Джъстин Трюдо и германският канцлер Ангела Меркел бързо одобриха опита на своите съюзници да вземат закона в свои ръце.


Президентът на Европейския съвет Доналд Туск също одобри интервенцията, заявявайки, че ЕС "ще застане с нашите съюзници от страна на правосъдието".


НАТО подкрепи бомбардировките в изявление в събота, заявявайки, че Алиансът "смята, че използването на химическо оръжие от държавни или недържавни участници е заплаха за международния мир и сигурност".