19min.bg

Саудитските валутни резерви спадат до най-ниското си ниво от 13 години

Валутните резерви на Саудитска Арабия са намалели през миналия месец до най-ниското си ниво от 13 години насам, показва доклад, публикуван от Саудитската централна банка (SAMA) в неделя.


Според данните нетните чуждестранни активи на кралството са спаднали до 1,538 трилиона риала (410 млрд. долара) през април, което е с 8,8 млрд. долара по-малко спрямо март. Това представлява пети пореден месец на спад и най-дългата серия от понижения от началото на 2019 г. насам. Понастоящем резервите са намалели с повече от 44% от достигането на исторически връх от около 737 млрд. долара през август 2014 г. и са на най-ниското си равнище от спада до 418 млрд. долара през април 2010 г.


Според анализатори, разговаряли с Блумбърг, неотдавнашният спад на нетните резерви е съвпаднал с намаляване на правителствените инжекции в резервите.


"Спадът на валутните резерви на SAMA дойде успоредно със спада на правителствените депозити в SAMA", заяви Мохамед Абу Баша, ръководител на отдела за макроикономически изследвания в базираната в Кайро инвестиционна банка EFG Hermes.


Като най-голям износител на петрол в света, Саудитска Арабия традиционно разчита на печалбите, които генерира от продажбата на суров петрол, и внасяше значителна част от тези пари в резервния си фонд. Миналата година обаче правителството пое ангажимент да "отдели" държавните разходи от приходите от петрол, като предпочита да държи тези средства по текущата си сметка, докато Финансовият комитет реши как да ги разпредели. С покачването на цените на суровия петрол, приходите от саудитския нефт през миналата година достигнаха почти рекордните 326 млрд. долара, което помогна на правителството да реализира фискален излишък - в размер на 27,7 млрд. долара - за първи път от близо десетилетие.



 Кабинетът също така определи както долна граница, така и таван на резервите като дял от икономическото производство в опит да защити публичните финанси. Според министъра на финансите Мохамед Ал-Джадаан поради промяната в политиката правителството вече може да реши дали да изпрати приходите си от петрол в касата на централната банка, да ги прехвърли в държавен инвестиционен фонд или да инвестира в проекти, които имат за цел да помогнат за диверсификацията на икономиката от продажбата на петрол.


Експертите обаче отбелязват, че чуждестранните резерви са важни за страната, за да може тя да запази фиксирания курс на риала от 3,75 за долар.