19min.media

СБЖ: Прокурори посягат на свободата на словото

Становищата и изявите на прокурорски среди и организации, включително и лично на единствения кандидат за нов главен прокурор, насочени срещу критични медийни публикации относно процесите около избора за този ключов пост, подхранват още повече съществуващото обществено безпокойство за устоите на демократичната и правова държава у нас, сочи в своя декларация УС на СБЖ.


Д Е К Л А Р А Ц И Я


на Управителния съвет


на Съюза на българските журналисти


УС на СБЖ изразява дълбока загриженост от становищата и изявите на прокурорски среди и организации, включително и лично на единствения кандидат за нов главен прокурор, насочени срещу критични медийни публикации относно процесите около избора за този ключов пост. Смятаме, че така се подхранва още повече съществуващото обществено безпокойство за устоите на демократичната и правова държава у нас.


Тревожен сигнал за демокрацията е прокурори да сритват свободата на словото чрез преки указания към медиите с какъв тон трябва да отразяват протичащите събития и чрез внушения към аудиторията за недостиг на толерантност и отговорност в журналистическата работа. Напълно неприемлив за нас е подобен подход и отношение към критичната журналистика и то точно от професионални среди и лица, чийто дълг е да бдят за спазването на свободата на словото като фундамент на гражданските права и свободи.


СБЖ винаги е отстоявал и спазването на етичните принципи в журналистическата професия, които също са базисно условие за ефективно и достойно реализиране на изключително важната роля на обществен коректив, изпълнявана от нашата професия. Но когато юридическите инструменти не работят в защита на тази роля, а се опитват да я неутрализират, това е не само подигравка с етиката, но и заплаха за самата жизнеспособност на демокрацията.


Независимостта на журналистическата професия и медиите е също толкова неотменим демократичен принцип, колкото и независимостта на прокуратурата и съдебната власт.