Сега живеем в по-опасен свят, целта на НАТО е мирът: Йенс Столтенберг (На живо)
Основната цел на НАТО не е да се бори срещу войната, трябва да предотвратява войната. Целта на НАТО е мирът. Имаме агресивна Русия, която използва сила срещу съседи на НАТО - Украйна, Грузия, Молдова, заплахите към тези страни и трябва да направим много повече", заяви генералният секретар Йенс Столтенберг по време на откриването на Парламентарната асамблея на НАТО.
По думите му НАТО се променя, НАТО реагира и се адаптира на променящия се свят.
"Сега живеем в по-опасен свят - НАТО трябва да реагира на тази трудна обстановка на сигурността", допълни Столтенберг.
НАТО трябва да увеличи ролята си в координирането и планирането на военната помощ за Украйна, както и да се ангажира с многогодишна финансов рамка за подпомагане на Киев, заяви още Столтенберг.
Той изтъкна, че безпрецедентно голямата военна помощ на съюзниците в Алианса за Украйна е помогнала на страната да освободи 50 процента от териториите, окупирани от Русия в началото на войната, но забавянията в обещаната помощ са имали негативни последствия в бойните действия в момента.
НАТО не планира тренировъчна мисия в Украйна, каза още Йенс Столтенберг.
Пред пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в българската столица Столтенберг изброи трите теми на предстоящата среща на алианса във Вашингтон през юли - подобряване на защитните възможности на съюзниците, подкрепа за Украйна и глобалните партньорства, с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.
На срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли ще отпразнуваме годишнината на най-успешния съюз в света – НАТО, заяви генералният секретар на алианса в началото на речта си пред Парламентарната асамблея на НАТО в София.
"НАТО е най-успешният съюз в историята, защото умее да се променя и адаптира в един постоянно променящ се свят. И на срещата - освен да празнуваме, трябва да демонстрираме, че НАТО се променя и адаптира", посочи Столтенберг.
Като пример за това той посочи присъединяването на Швеция към организацията като пълноправен член след продължило години партньорство и поздрави скандинавската страна като гражданин на съседна Норвегия.
Столтенберг заяви, че за него е чест да се срещне отново със законодатели от страните от НАТО, тъй като знае, че в крайна сметка парламентите решават какво се случва в НАТО и те представляват демократичните институции, които алиансът е създаден да защитава.