19min.bg

Селфито може да е знак за психическо заболяване

      Селфито до така степен е вкоренено в живота ни, че не го виждаме като проблем. Но според психолозите Марк Д. Грифитс и  Джанартханан Балакришна непрекъснатото снимане на самия себе си може да имат отрицателно въздействие върху психическото ни здраве, пише World Economic Forum.


 В техен доклад, публикуван в Международния вестник за психично здраве и наркомании, психолозите твърдят, че селфито е реално състояние и може да бъде диагностицирано като "прекомерна самоувереност". Те разработват и "Скала за поведение при селфи". Изследвано е поведението на 400 любители на селфи от Индия. Скалата от 1 до 3 оценява колко е тежко състоянието на лицето.

В първото ниво попадат хора, които се снимат поне по три пъти на ден, но и пускат снимките в социални мрежи. Следващото ниво е определено като "остро", което означава, че те публикуват селфитата, а в "хроничния" етап присъстват хора, които не могат да контролират желанието да си правят снимки през цялото време - публикувайки поне по 6 поста на ден.

На участниците са задавани въпроси като "Чувствам се по-популярен, когато публикувам себе си в социалните медии", или "Когато не се снимам, се чувствам отделен от моята група."

"Обикновено хората с това заболяване страдат от липса на самоувереност и се стремят да "се впишат", като проявяват симптоми, подобни на други потенциално пристрастяващи поведения", каза Балъкришан.

Според  говорителя на Кралския колеж по психиатри Марк Салтер селфито не съществува и предположи, че е безотговорно да се опитваме да маркираме човешкото поведение по този начин.

 Терминът "селфи" е въведен през 2014 г. в новинарска статия, където се посочва, че Американската психиатрична асоциация е щяла да го разпознае като истинско психично разстройство.