Сериалът "Александър Велики" на Netflix е изключително некачествена художествена литература: Гръцки министър
Министърът на културата на Гърция определи драматично-документален сериал на Netflix, в който македонският владетел и военен лидер Александър Велики е представен в гей връзка, като "изключително некачествена художествена литература".
Коментарите Лина Мендони относно шестсерийната поредица идват на фона на разразилия се скандал, свързан с предположението, че Александър, цар на древногръцкото кралство Македония, е бил въвлечен в романтична връзка с генерала си Хефестион - фигура, за която римският историк Квинт Курций говори, че е "най-скъпият от всички приятели на царя".
В изказване пред парламента миналата седмица Мендони заяви, че поредицата, озаглавена "Александър: Създаването на един бог" - е "пълена с исторически неточности", което според нея "показва небрежността и бедността на сценария на режисьора".
Позовавайки се на предполагаемата афера на Александър с Хефестион, Мендони заяви, че "в източниците не се споменава, че тя надхвърля границите на приятелството".
В статия със становище по-рано този месец гръцкият всекидневник "Елефтерос типос" заяви, че представянето на македонския владетел от Netflix е "изкривяване на истината", и обвини филма на Оливър Стоун от 2004 г. "Александър", че е започнал "пропагандна кампания за хомосексуалността на Александър".
Също така Димитрис Нациу, председател на крайнодясната християнска православна политическа партия "Ники", заяви миналата седмица, че сериалът се опитва "подсъзнателно да внуши идеята, че хомосексуалността е била приемлива в древността - елемент, който няма никакво основание".
Според Лойд Лъвлин-Джоунс, професор в университета в Кардиф, Уелс, обаче хомосексуалните срещи са били широко разпространени в древна Гърция.
"Еднополовите връзки са били съвсем нормални в целия гръцки свят", казва Лъвлин-Джоунс в първия епизод на поредицата. "Гърците не са имали дума за хомосексуалност или за това да си гей. Това просто не е било в речника им. Просто са били сексуални."
Въпреки фурора обаче Мендони отхвърли предложението на Нациу по време на парламентарната сесия миналата седмица да предприеме правни действия срещу Netflix, като заяви, че това би било противоконституционно.
"Министерството на културата не упражнява цензура, не извършва действия, които водят до наказателно преследване или забрана, не манипулира, не ограничава, не контролира разпространението на информация и идеи нито превантивно, нито репресивно", каза тя.
По време на 13-годишното управление на Александър като цар на Македония той създава една от най-големите империи, виждани в древния свят, разширявайки се от Гърция до Северозападна Индия преди смъртта си на 32-годишна възраст през 323 г. пр.
Миналата година Netflix също така бе подложена на обстрел от групи в Египет, които заявиха, че включването на чернокож актьор в ролята на последния фараон на страната Клеопатра е "фалшифициране" на египетската история.