19min.bg

Шарков: Отпечатъците в болниците остават въпреки съда

Министерството на здравеопазването няма да пуска инструкции до лечебните заведения как да работят след решението за спиране на наредбата за пръстовия идентификатор, предаде БНР.


Заместник-здравният министър в оставка и председател на Надзорния съвет на НЗОК д-р Ваньо Шарков съобщи на специален брифинг, че болниците продължават да работят по стария начин с пръстов идентификатор или с лична карта, когато това го налага, независимо от решението на Върховния административен съд (ВАС).


Тричленен състав на Върховния административен съд отмени вчера действието на Наредбата за прием с пръстов отпечатък. Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав. Министерство на здравеопазването ще обжалва решението на съда.


Ако все пак и петчленен състав отмени влизането в лечебно заведение с пръстов идентификатор, това ще означава една крачка назад в здравната реформа, коментира Шарков.


От момента на влизане в сила на тестовата система за вход в болницата с пръстов идентификатор 364 хиляди пациенти са се отказали да постъпят по този начин в лечебно заведение, но пък хоспитализациите за периода ноември 2015-а година, в сравнение с ноември 2016-а година, са намалени с 18 хиляди, което е добър ефект от въвеждането на пръстовия идентификатор, смята д-р Шарков.


Д-р Михаил Зортев, прокурист на АГ болница "Света София", обясни как постъпват при тази ситуация:


Ние продължаваме да регистрираме пациентите за по-голяма сигурност и по двата метода - и с пръстов идентификатор, и с лична карта. Малко по-трудно се случва, но поне да сме сигурни, че няма да имаме проблем Касата да ни заплати дейността, ние продължаваме да работим по този начин. Със старта на системата, която беше въведена, имаше високи очаквания от страна на Министерството на здравеопазването, но пациентите започнаха да се изнервят при взимането на пръстови отпечатъци, а дейността на служителите в лечебните заведения също доста се усложни.