19min.media

Шефът на BlackRock прогнозира 700 000 долара за Bitcoin

Биткойнът може да достигне невероятните 700 000 долара, ако институционалните инвеститори заделят между 2 и 5 % от портфейлите си за криптовалутата, прогнозира Лари Финк, ръководител на BlackRock, най-голямата компания за управление на активи в света.


През последните месеци стойността на цифровата монета рязко се повиши. През 2024 г. цената ѝ скочи със 121%, като през декември достигна най-високата си стойност от 108 135 долара. В понеделник, след встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп, биткойнът достигна рекордните 109 225 долара.


Преди това Тръмп обяви плановете си да превърне САЩ в световна „криптостолица“ и да създаде национален резерв за Биткойн.


В сряда Финк заяви пред аудиторията на панел в Давос, че „силно вярва“ в най-голямата криптовалута в света като инструмент, като изтъкна потенциала ѝ като финансов хедж.


„Ако се страхувате от обезценяването на валутата си или се страхувате от икономическата или политическата стабилност на страната си, можете да разполагате с международно базиран инструмент, наречен Биткойн, който ще преодолее тези местни страхове“, каза Финк.


Инвеститорът посочи, че се наблюдава динамика в институционалното приемане на криптовалутата.


„През тази седмица бях с един суверенен фонд и имаше разговор дали да имаме алокация от 2%? Трябва ли да имаме 5% разпределение? Ако всички възприемат този разговор, за биткойн ще има 500 000, 600 000, 700 000 долара“, твърди Финк. Инвеститорът отбеляза, че не популяризира токена.


Миналата година BlackRock стартира Bitcoin Trust и Ethereum Trust - борсово търгувани фондове, инвестиращи директно в двата крипто токена.


Финк преди беше скептично настроен към цифровите активи. През 2018 г. той заяви пред Блумбърг, че клиентите на BlackRock нямат никакъв интерес към криптовалутите.


Създаден през 2009 г., биткойнът позволява на хората да изпращат и получават пари по интернет, без да разчитат на традиционните банки или правителства. Децентрализираният характер на токена също така улесни злоупотребата с него от страна на организирани престъпни групи и за други незаконни цели като пране на пари и финансиране на тероризъм.


Цената се влияе основно от предлагането, пазарното търсене, наличността, конкурентните криптовалути и настроенията на инвеститорите.


Въпреки широкото използване за закупуване на стоки и услуги, няма единни международни закони, които да регулират Биткойн. През 2021 г. токенът е приет като официална валута в Салвадор.


Правителствата по света са предпазливи към нарастващото влияние на криптовалутите, като предупреждават за опасностите от инвестиране в нестабилен актив.


Според статия на финансовия анализатор Сузи Вайълет Уорд, публикувана от Forbes в понеделник, институционализирането на биткойн ще компрометира първоначалния му дух на „пари на свободата“, като регулаторният и икономическият контрол ще подкопаят децентрализацията на токена.


Пламен Валентинов