19min.media

Shell, OMV, BASF ударени, ако има санкции заради Северен поток 2

Големи европейски компании като Shell, OMV, BASF ще попаднат под новите американски санкции като участващи в руския проект Северен поток 2, ако Конгресът приеме „с някои технически корекции”, както бе обявено вчера, приетия от Сената закон. Сред това президентът Тръмп ще има право на вето, но той обяви, че общо-взето приема повечето постановки в парламентарното решение.


Новата енергия за санкции дойде след неочаквано успешната среща на държавния глава на САЩ с Путин в Хамбург. Пак там, в рамките на Г-20, не само немският канцлер Меркел, но и френският президент Макрон активно се включиха в проекта Северен поток 2. Пренасянето с тръбата на евтиния руски газ е в противоречие с американските интереси за доставка на скъп втечнен газ през Полша. Както на Г-20, така и по всички поводи Германия и Франция се възпротивиха на идеята на Тръмп, анонсирана от Варшава миналата седмица.


Изненадваща подкрепа за Газпром дойде и от американските водещи петролни компании, защото нови санкции ще прекратят общите им проекти с руснаците, а те са много апетитни, особено в Арктика – новата Мека за добива на въглеводороди. Самият държавен секретар Тилърсън идва от шефската позиция в един от гигантите на въпросната индустрия.


На този фон директорът на турския енергиен колос Боташ обяви, че е договорил с Газпром всички подробности около финансирането на другата нова руска тръба – Турски поток. Бурхан Озкан говори за капацитет от 15,75 млрд.кубика и старт през 2018 г. Което е голям проблем за България, през която до момента се доставят въпросните количества. При спирането им, ние ще губим над 100 млн.евро транзитни такси, с които досега Булгартрансгаз субсидираше Булгаргаз, а той – топлофикациите. Или всички по веригата ще фалират, или – което е по-вероятно, нашите скочили с 25% само за 3 месеца сметки за парно и топла вода, ще нараснат в пъти. Стойността на турски поток, която са договорили Москва и Анкара е 11,4 млрд.евро. Вече има и договор с Унгария, откъдето ще минава основният вътрешен за ЕС участък от тръбата, след Турция, Гърция, Македония и Сърбия - за Австрия. Външният министър Петер Шиярто се похвали, че страната му е успяла да се пребори за това в конкуренцията на Хърватия и Румъния.