19min.bg

Шопската салата оригинално е без сирене, идва с Т. Живков през 1956 г.


Поради големия интерес към втората позиция на шопската салата в допитването на ПОБЕДА СЕГА за кулинарен символ на София, задълбахме в изключителната история на този продукт. Той се оказва връстник на идването на власт на Тодор Живков през 1956 г., сам по себе си също шоп, който остава на върха до края на 1989 г.




Интересно е, че според задълбочено изследване на историческия сайт bgspomen.com първото упоменаване на „шопска салата” в кулинарната литература и първото свидетелство за нея е от 1940 г., но при него в скоби на названието пише (лютеница) и рецептата си е за лютеница.




Изобщо, салатите навлизат в българското меню едва около и след Втората световна война в средата на миналия век и по никакъв начин нямат нищо общо със старата традиция.




И наистина, като наследници на шопски баби, допитването до тях показва, че по този край доматите са се изхвърляли, когато са зачервявали – смятали ги за развалени, негодни за консервиране, каквато е била основната им употреба и то главно в туршии и лютеници.



След основаването на Балкантурист с шеф бащата на Райна Кабаиванска, започва включването в т.нар. Червени рецептурници на туристическата фирма на салати, като през 1956 г. се появява шопската.




Нейната оригинална рецепта НЕ съдържа сирене. Изброени са съставките: обелени и нарязани на дребно чушки капия, червени домати и краставица, направени на ситни кубчета, малка и печена, а също белена люта чушка, кромид на тънки „филийки”, магданоз, олио и оцет.