Щатски сенатор поиска спиране на сделката по продажбата на бТВ
Американският сенатор и бивш кандидат за президент от републиканската партия Марко Рубио поиска от администрацията на Доналд Тръмп да спре продажбата на Централноевропейската медийна група (СМЕ) на чешкия конгломерат PPF Group, собственост на мултимилиардера Петер Келнер. От своя страна СМЕ е собственик на българската телевизия бТВ и всички нейни активи в България. Сделката беше обявена в края на миналата година, а в момента е в процес на извършване. Очакваше се придобиването да приключи до края на това лято и Келнер официално да влезе на българския пазар. Преди това той се опита да купи Нова, но КЗК спря покупката.
Рубио е председател на американската комисия за Китай. В нея на практика участват представители и на двете камари на парламента на САЩ. Освен това той е председател на комисията по разузнаването. В искането си сенаторът твърди, че има данни, че компанията на Келнер е нещо като "пълномощник на Китай в Чешката република" и добавя, че телекомуникационните фирми, собственост на PPF, работят с с Huawei Technologies Co за развитието на 5G мрежите. Именно китайската компания е обект на редица санкции от страна на администрацията на Тръмп. Тя се намира в черния списък на правителството от май миналата година.
СМЕ Груп, която е собственост на най-големия американски телекомуникационен конгломерат AT&T, оперира в Чехия, България, Румъния, Словакия и Словения, достигайки до 97 милиона души и притежава някои от най-гледаните канали за новини в Централна и Източна Европа.
За момента липсва коментар по темата от гиганта АТ&Т. От PPF обаче, казват, че "мениджмънтът винаги е подкрепял принципите на свободата, либералната демокрациш и свободния пазар."
"Фактът, че ние, както хиляди други западни компании, също работим в Китай, по никакъв начин не предполага противоречив поглед върху света. Сътрудничим си с всички регулатори и спазваме всички правила"
Рубио обаче твърди, че едно от дъщерните дружества на PPF - Home Credit, е наело фирма за връзки с обществеността, която манипулира чешкото обществено мнение спрямо Китай в благоприятна светлина. Тази афера вече е широко известна. Когато се разпространи из медиите се твърдеше, че в нея е включено и шпиониране на чешки политици, притискане на медиите, що се отнася до критични материали за Китай. Освен това се твърдеше, че Келнер е създал мозъчен тръст, който наемал предубедени анализатори, които да влияят на обществения дебат за политиките на Пекин.
"Тази сделка подкопава интересите на националната сигурност на САЩ, свързани с Централна и Източна Европа, както и тези с Китай", пише Рубио в официалното си писмо до администрацията, цитиран от CNBC.
Реално искането на Рубио е отправено към Комисията за чуждестранни инвестиции и ако бъде разгледано може да забави сделката с години, дори напълно да я спре.
"Ако не го направим, подкопаваме всички си усилия за спрем политическата намеса в управлението на трети страни от страна на комунистическата партия на Китай", завършва Рубио.
Източник: Клуб "Z"