19min.bg

Ще ни посече ли докладът на ЕК за престъпността и корупцията след 2 седмици?

Последните акции срещу държавни агенции и олигарси, както и прекомерната присъда от 4 години затвор за нещо, което общо взето е по-скоро техническо недоглеждане на заместник-министъра на външните работи в кабинета Борисов 2 Христо Ангеличин, а в най-лошия случай – дребна далавера, са посветени на пиар в навечерието на 13 ноември. На фаталната дата Европейската комисия обяви, че ще извади новия мониторингов доклад за правосъдието, престъпността и корупцията в нашата страна и в Румъния.


Според евродепутата от ЕНП/ДСБ Светослав Малинов ние де факто няма да бъдем пълноправни членове на Съюза, докато има подобно наблюдение, което поставя под съмнение работата на жизнено важната ни система по спазването на законите. Той е по-скоро скептичен за тона, който може да се очаква от Брюксел, което си пролича и по острите реакции на европейските лидери, сред тях трима комисари, особено ресорната Йоурова, по повод убийството на журналистката Виктория Маринова.


Въпреки това, Румъния този път явно ще бъде по-критикувана от нас, след като през последните 9 години е посочвана за пример на нашите власти. Говорител на Юнкер прикани Букурещ да вземе предвид препоръките на Венецианската комисия. Преди дни комисията към Съвета на Европа препоръча властите в Букурещ да потърсят широко обществено съгласие по подготвяните промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс. Според Венецианската комисия предвижданите променизначително отслабват ефективността на съдебната система в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.


Говорителят припомни, че неотдавна зам.-председателят на еврокомисията Франс Тимерманс, който беше доста остър в критиките и към положението със свободата на словото и посегателствата срещу медии и журналисти у нас, предупреди за готовността докладът за Румъния да съдържа оценки на двата законопроекта. Ще бъдем далтонисти в оценките си, посочи днес говорителят по повод предстоящото румънско председателство на Съвета на ЕС от началото на следващата година и насрочената за Сибиу среща на европейските държавни и правителствени ръководители през май.


Попитан дали това ще бъдат последните доклади, след като председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер изрази преди години готовност до края на мандата му наблюдението да отпадне, говорителят отговори уклончиво: "Това са последните доклади за комисията Юнкер, доколкото мандатът на комисията изтича на 31 октомври догодина, каза той. Не мога да кажа дали календарът за догодина ще постави докладите преди или след тази дата, ще видим, животът ще покаже", добави говорителят.