Ще спрем газа за Европа, ако Брюксел ни наложи глоби за въглеродни емисии: Катар
Катар ще спре доставките на газ за ЕС, ако държавите членки наложат ново законодателство за въглеродните емисии, заяви пред Financial Times (FT) енергийният министър на страната от Персийския залив Саад ал Кааби. Катар се превърна във важен доставчик за блока, след като Брюксел реши да се откаже от руския газ след ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г.
Ако някоя държава от ЕС наложи санкции на Катар съгласно Директивата за комплексна проверка на корпоративната устойчивост на блока, Доха ще спре да изнася своя втечнен природен газ (LNG) за блока, заяви ал-Кааби пред изданието в неделя.
Държавната енергийна компания QatarEnergy има дългосрочни договори за втечнен природен газ с няколко държави от ЕС, включително Германия, Франция, Италия и Нидерландия.
Правилата на ЕС за корпоративна надлежна проверка, приети през май 2023 г., са част от стратегията на блока за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. В законодателството се посочва, че неспазването му се наказва с глоби в размер до 5% от годишните глобални приходи на компанията. Ал-Кааби твърди, че подобни глоби ще се отразят значително на приходите на QatarEnergy, които пряко подпомагат държавата Катар и нейните граждани.
„Ако случаят е такъв, че губя 5% от генерираните си приходи, като отида в Европа, няма да отида в Европа... Не блъфирам“, каза Кааби. „Не мога да загубя такива пари - и никой не би приел да загуби такива пари“, посочи той.
За производител на енергия като QatarEnergy би било невъзможно да се приведе в съответствие с целта на ЕС за нулево нетно потребление, както е предвидено в директивата, поради количеството въглеводороди, които произвежда, обясни министърът.
Ако получи големи санкции, QatarEnergy няма да развали договорите си за втечнен природен газ, а ще се опита да намери съдебни пътища.
„Няма да приема да ни наложат санкции“, каза той. „Ще спрем да изпращаме газ за Европа.“
След ескалацията на конфликта в Украйна през февруари 2022 г. ЕС започна да замества руския тръбопроводен газ с по-скъп втечнен природен газ от Близкия изток и САЩ. Блокът все още получава тръбопроводен газ от Русия чрез украинската транзитна мрежа, но споразумението между Москва и Киев изтича на 31 декември. Властите в Киев многократно са подчертавали, че сделката няма да бъде подновена.
Пламен Валентинов