19min.bg

„Сиромашка радост“ за любителите на колбаси

Ако изобщо е колбас, „ Сиромашка радост” на „ Меком”- Силистра предизвиква ред въпроси у претръпналия български потребител. Най-напред сантиментално-образователен. Чували ли са в „Меком” за едноименния разказ на Елин Пелин? Защото биха могли да дадат на това месарско „произведение” и други класически заглавия – литературни, филмови, дори музикални. Ето какви са съставките, които в цялостта си могат да дадат храна и на вашето въображение : „ свински кожи от ферми на „Меком”, желатин, сол и подправки”. Цена – 3.94 лв за килограм, трйност един месец. Друг въпрос, несвързан с авторски права и завършено основно образование – високомерно, или нахално е една фирма, която произвежда например „Карловска луканка” ( „19 минути” писа преди месеци за това) да определя предполагаемото имотно състояние на потребителите си ? Тук между другото можем да похвалим производителя за щедростта – вместо да преработва в емулсия за малотрайни колбаси всички свинските кожи, да ги предостави и в цялост на „сиромасите”. Известно е, че „емулсиите” , които са между 35 и 45 % от кремвиршите и надениците съдържат предимно кожа, а също субпродукти и отпадъци от месопреработването.


Подобни на „сиромашката радост” продукти се правят и у нас, и в Европа, но ги наричат просто „пача”. И описват съдържанието. Може да от всеки продукт, който се „саможелира”. Много популярни бяха преди време например пачите от свински език, макар и двойно по-скъпи, но така си е и редно. Една полска фирма, която работи за целия ЕС, включително и за България – „ Mazovian foods “ има много богат списък полски пачи : по селски, чеснова, с кисели краставички, с магданоз, от език , а също и италианска пача. Това ястие, претворено в колбас е доста популярно. Да не говорим за вариантите с шкембе, които не отсъстват и от нашия пазар, даже са доста почитани.


В домашната българска кухня и месно консервопроизводство има също рецепти, в които се оползотворяват свинските кожички, но са малко по-богатски. За целта са необходими освен кожички и изрезки месо все пак. Месото се слага в кожичките, навива се на руло, завръзва се с конец и след това се подрежда в букани с прибавени необходими според вкуса подправки, долива се с вода, или бульон и се стерилизира. А може рулата просто да се сварят в тенджера и ако дойдат в повече, да се разпределят в пакетчета – и във фризера. Има и домашна виенска пача, която задължително включва свински кожички и още: крачета, език, краставички, варени яйца, зеленчукови корени, черен пипер и – това вече е скъпо – каперси. За китайската салата от свински кожички трябва да се разполага още със сусамово олио, лук, червен пипер, половин лъжичка натриев глутамат и нещо също по-трудно за доставяне – съчуански пипер.