Скок на инфлацията в еврозоната
Инфлацията в еврозоната се повиши до 7% през април, което е първото увеличение за последните пет месеца, сочат данни, публикувани от статистическата служба на Европейския съюз Евростат във вторник.
Потребителските цени се повишиха от 6,9% през март благодарение на цените на хранителните продукти, които нараснаха с 13,6% на годишна база през миналия месец. Очаква се храните, алкохолът и тютюневите изделия да имат най-висок годишен темп през април, следвани от неенергийните промишлени стоки, които се повишиха с 6,2%.
Услугите се повишиха с 5,2% през април спрямо 5,1% през предходния месец. Според доклада цените на енергията отново се повишиха с 2,5% след лек спад с 0,9% през март.
Базисната инфлация - изключваща цените на храните и енергията - се понижи от 5,7% през март до 5,6% през април. Данните се следят отблизо от политиците на Европейската централна банка, които на заседанието си в четвъртък ще решат дали да продължат да повишават лихвените проценти с цел ограничаване на инфлацията.
Латвия продължава да се бори с най-високата инфлация от 15%, следвана от Словакия, Литва и Ирландия - всички те се борят с двуцифрен скок на потребителските цени сред 20-те страни членки на еврозоната.
Инфлацията в Германия, най-голямата икономика в ЕС, се понижи до 7,6% през април от 7,8% през март. Във Франция обаче потребителските цени се повишиха с 6,9% през миналия месец спрямо 6,7% през март, съобщи Евростат.
Въпреки че ЕЦБ не се е ангажирала с ново повишение на лихвите, последните данни го правят по-вероятно, предупреждават икономистите. Основният лихвен процент по депозитите в еврозоната е 3%.
Неотдавна Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че овладяването на инфлацията, като същевременно се избегне рецесия, е най-голямото предизвикателство, пред което ще бъде изправен ЕС през следващите месеци.