19min.bg

Скокове от стратосферата имало и в България

„Българите трябва да знаят, че от 1957 г. в България се изпълняват такива стратосферни скокове и ние имаме 5 регистрирани рекорда,” каза полковник проф. д-р на военните науки Димитър Недялков пред бТВ. Българските скокове дори били много по-рискови, защото специални костюми не е имало.

Първият скок е осъществен от люк на бомбардировач. „Човекът се е дължал здраво при полета, самолетът се е издигнал на 11 200 метра, след което люкът се е отворил и „бомбата” е паднала,” обясни полк. Недялков.

Авторът на скока, полковник Стефан Калъпчиев, прави и други опити. При следващия му скок е катапултиран от самолет с помощта на пиропатрони.

Последният „български” стратосферен скок е бил от височина 16 хил. метра през 1966 г. От подобна височина година по-рано скачат едновременно трима българи. 

Какво се случва на земята, за да е възможен скок от ръба на космоса 

За скока си Баумгартнер тренирал в германски център по авиационна медицина, където преминал през няколко симулаторни установки, включително за височина и за борба с пространствената дезориентация.

Обледеняването на шлема на Феликс едва не провалило скока, защото той загубил визуална ориентация. В същото време тялото му не е изпитвало усещане за падане, защото около него не е имало атмосфера.

За д-р Любомир Алексиев, като медик, било интересно какво ще се случи при преодоляването на звуковата бариера. Но около Феликс нямало атмосфера и затова не се е получил характерния силен гръм.