19min.bg

След 1 година #MeToo, американското мнение се измества срещу жертвите

01/02

    Преди една година американската актриса Алиса Милано публикува в Twitter: "Ако сте били сексуално тормозени или нападнати, напишете  ‘me too’  като отговор на това чудовище." В рамките на 24 часа тя получи 500 000 отговора. Постът на Милано дойде дни, след като Ню Йорк Таймс и Ню Йоркър публикуваха подробни обвинения за сексуален тормоз от страна на холивудския продуцент Харви Уейнстейн. Той беше първият в една дълга редица изтъкнати артисти и изпълнители, които трябваше да бъдат свалени от такива разследвания, доминиращи сред заглавията в края на 2017 г.

 #MeToo беше най-резонираното в социалните медии, тъй като милиони жени споделиха опита си със злоупотребите, сплашването и дискриминацията. През последните 12 месеца хаштагът бе туитнът 28 млн. пъти, според Keyhole, компания за социално-медийни анализи.

Проучванията обаче сочат, че бурята от обвинения и признания всъщност прави американците по-скептични относно сексуалния тормоз.

 През първата седмица на ноември 2017 г. YouGov анкетира 1500 американци за отношението им по въпроса, от името на The Economist. В последната седмица на септември 2018 г. отново се прави същото проучване. Когато става въпрос за последиците от сексуалното насилие и злоупотреба, се наблюдава малка, но ясна промяна срещу жертвите.

Делът на американските възрастни, които отговарят, че мъжете, които са сексуално тормозили жените по време на работа преди 20 години, трябва да запазят работата си нараства от 28% на 36%. Делът, който смята, че жените, които се оплакват от сексуален тормоз, причиняват повече проблеми, отколкото решават става от 29% на 31%. А 18% от американците смятат, че фалшивите обвинения в сексуално насилие са по-голям проблем, отколкото атаките, които не са докладвани или ненаказани, в сравнение с 13% през ноември миналата година.

 (Според Националния ресурсен център за сексуално насилие - американска организация с нестопанска цел, 63% от сексуалните нападения не се съобщават на полицията, докато между 2% и 10% от случаите на нападение са неверни.)

Изненадващо, тези промени в мнението срещу жертвите са малко по-силни сред жените, отколкото при мъжете. Вместо да се счупи по полов признак, разделянето на #MeToo все повече се оказва партизанско. Във всеки от тези три въпроса разликата между гласоподавателите на Тръмп и Клинтън е поне шест пъти по-голяма от тази между половете.