След приемане на еврото ще спестим разходи за превалутиране: Вицепремиерът Пеканов
Вицепремиерът по управление на европейските фондове Атанас Пеканов заяви, че при влизане в еврозоната ще спестим разходи за превалутиране.
„Ще си спестим една голяма сума разходи, която всяка година правим от факта, че всяка година превалутираме нашия лев, който е свързан с еврото. Също така, че държавата е само с единия крак в eврозоната, което значи, че финансовите пазари също ни дават половината от бонуса да си във втората най-силна валута в света“, обясни той.
Пеканов добави, че срещу ясните ползи стоят страхове от спекулации.
„Те се затова, че отделни търговски обекти могат да злоупотребят. Именно там държавата трябва да бъде най-активна“, заяви вицепремиерът.
Таван на цените
Пеканов посочи, че за таван на цените все още не можем да говорим.
„В крайна сметка, живеем в пазарна икономика и продължаваме да вярваме в конкуренцията. Не сме тръгвали да предприемаме такива резки мерки“, каза той.
Вицепремиерът допълни, че не е нормално в повечето европейски столици млякото да е 1 евро, във Вашингтон да е 1 долар, а у нас да е 3,60 лв.
„Първият ни подход беше с търговските вериги да обсъдим този проблем, след което да предоставим повече информация за гражданите, като това ще подпомогне конкуренцията и ще упражни натиск върху цените. Третото е активизиране на регулаторите – КЗП и КЗК“, обясни той.
Еврото и спекулата
„По отношение на покриването на критерия за инфлацията за влизане в еврозоната сме далеч. Когато са правени изключения, те са били, когато не покриваш критерия с 0,2-0,3. Ние не го покриваме с 4%. Има много причини за това“, каза Пеканов.
По думите му най-големият проблем при влизане в eврозоната е възможността отделни търговски обекти да спекулират с недостатъчната информация на по-възрастни хора, в по-отдалечени райони.
"Макар да имаше сензационни заглавия, бяха намерени някои магазини, в които имаше спекула и нелоялни практики. В Хърватия няма повишаване на инфлацията след влизане в eврозоната", каза още той.
Според Пеканов с „черни“ и „бели“ списъци за порочни и за добри търговски практики може да реши проблема със спекулата сега, както и след приемането на еврото.
Нови средства по Плана за възстановяване и устойчивост
„Около 1 млрд. лв. трябва да получи България по линията на допълнителната глава в ПВУ, която засяга сектора декарбонизация и енергетика. Смятам, че правилният подход е да използваме гражданите и бизнеса и да направим инвестиции, които са насочени към тях. За бизнеса – възобновяеми енергийни източници с батерии“, добави Атанас Пеканов.
Той добави, че е правилно за домакинствата да се отделят още средства за енергийно обновяване – дълбоко реновиране.