19min.bg

Следенето на карантинирани е неконституционно: КС


Конституционният съд отмени като противоконституционно шестмесечното проследяване на движението на поставените под карантина български граждани чрез мобилните им телефони. Спорната законова промяна бе наложена от управляващите без много шум по време на извънредното положение през март т.г. Депутатите от ГЕРБ и Обединени патриоти предоставиха на служителите на МВР властта
да получават незабавен достъп до трафичните данни на поставените под карантина хиляди граждани, за да се контролира тяхното движение. Тутакси 19' се вдигна срещу това погазване на правото.
КС напомня на управляващите нещо изключително важно: че "правото на личен живот не се явява привилегия само за периоди, когато времената се характеризират с относително спокойствие и непротиворечивост, но и за такива - в условия на кризи, доколкото във всяка криза намесата трябва да бъде, като конституционен императив, пропорционална и строго необходима".
Към края на март т.г. под карантина бяха поставени над 30 000 българи, което даваше голямо поле за действие на МВР. Оказа се, че полицията не се е възползвала масово от новото си правомощие. Към края на май по тази процедура бяха предоставени трафичните данни на едва 61 души, показа проверка на Mediapool.
Съдебен контрол върху предоставянето на тези чувствителни лични данни на практика не бе предвиден. Съдиите бяха сведени до ролята на гумен печат, защото одобряваха действията на полицията, след като данните вече са предоставени.