19min.bg

Службите слушат телефони, интернет и дори Skype

Най-сигурният начин да се защитите от подслушвания е да не се ползва мобилния телефон. Но понеже това е невъзможно, най-сигурният начин за защита е да се използва карта на чуждестранен оператор, предаде 24 часа. Това е така, защото техниката, с която разполага МВР или частни компании, не позволяват разговорите в роуминг да се слушат в реално време.


По прост е способът с предплатена СИМ- карта, регистрирана на чуждо име. След разговорите картата трябва да се изхвърли. Друг вариант за заобикаляне на бръмбарите е заобикалянето на мрежата на мобилния оператор.


Против подслушване има и специално разработени софтуери за защита на разговорите и информацията, но те са много скъпи, тъй като преобразуват гласовия трафик по линията. Освен защити с програми такава осигуряват и специални телефони. Има и специални апарати, които работят чрез цифрово кодиране на гласа. Съществуват и заглушители.


МВР може да подслушват и Skype, твърдят експерти в телекомуникациите. Доскоро разговорите през интернет се смятаха за сравнително добре защитени срещу подслушване. Напоследък обаче този вариант не е така сигурен, твърдят те. Според тях службите вече имат достъп и до тези разговори, ако те минават през интернет, чийто доставчик е някой от националните оператори в страната.


Това включва и Skype, който по принцип криптира разговорите. Наскоро от "Майкрософт", който е собственик на Skype, обявиха, че за миналата година са постъпили 75 000 искания да бъдат предоставени данни за 137 000 акаунта на ползватели на Skype по цял свят. От компанията уточниха, че са дали на властите базова информация за 78% от собствениците на акаунти, но отричат разговорите да са били подслушвани, съобщи още 24 часа.