19min.media

Служителка на консулството ни в Истанбул в схемата с визи за мигранти

Поне една година е действала престъпната схема за фиктивна регистрация на чужденци, кандидати за дългосрочно пребиваване в България. Това обяви окръжният прокурор на Разград Тихомир Тодоров. В рамките на разследването вчера са задържани началникът на група „Миграция“ в Областната дирекция на МВР – Разград Павел Маринов и още шестима души – сред тях две преводачки от Шумен, застрахователи и адвокат, предаде БНР.


Предполага се, че инициатор на престъпната схема е служителка в българското консулство в Истанбул, която е с двойно гражданство. С нея се свързвали хора от Турция, които не са имали право и възможност да получат българско гражданство или виза за дългосрочно пребиваване у нас


„Сред тях има преводачи, застрахователи. В рамките на разследването е установено, че периодично се появяват и адвокати. Най-вероятно жената, т.нар. посредничка, която набира турски граждани, за да се сдобие с т. нар. „визи категория Д“, най-вероятно ще се окаже, че е служител на българското консулство в Истанбул".


Жената намирала реални административни адреси в Разград и Шумен, на които фиктивно се регистрирали чуждите граждани. Началникът на група „Миграция“ не е извършвал проверка за това дали на адресите наистина живеят чужденци.


От схемата са се възползвали над 100 души. Сумите са варирали от 200-300 евро на човек до 2000-3000 евро, каза още окръжният прокурор Тихомир Тодоров. По думите му има множество доказателство как полицейският служител е получавал средствата.


"Виза D е стъпка към получаване на българско гражданство, чужденецът получава български документ за самоличност и има право да се установи за 90 дни на територията на ЕС. Така се открехва завесата към влизане у нас на хора от криминалния контингент, дори на терористи", обясни Тихомир Тодоров.


Очаква се най-късно в четвъртък наблюдаващият прокурор да поиска от съда постоянен арест за Павел Маринов, мярка за неотклонение ще се иска и за поне още двама души.