19min.bg

SMS-ите на Урсула с шефа на Пфайзер остават тайна: ЕК


Европейската комисия не смята за необходимо да намира съобщенията, които нейната председателка Урсула фон дер Лайен си е разменяла с шефа на Пфайзер на пика на коронавирусната пандемия и войната на ваксините.


Темата е още по-важна с неочаквания ръст на инфектираните в съседна Гърция – до 20 000 на ден, и в други страни от Съюза като Португалия, Испания и т.н. И с огласения вече официално от американската агенция по лекарствата FDA очаквана нова голяма есенна вълна на вируса. У нас 2 последователни дни в началото на седмицата бройките заразени стигнаха 595.



В сряда европейският омбудсман – защитник на правата на гражданите в ЕС, публикува на сайта си отговорите на правителството на Евросъюза. През януари Емили О’Райли остро обвини администрацията на ЕК за недопустимата размяна на съобщения. По нейно мнение, когато става въппрос за неща, свързани с политиките на ЕС и вземаните важни решения, те трябва да бъдат третирани като официални документи и да бъдат достъпни за обществена информация.



Сагата, известна като Deletegate или ИзтрийГейт, започна, след като през април 2021 г. New York Times пусна репортаж за разменените между Урсула фон дер Лайен и Алберт Бурла, изпълнителен директор на Пфайзер съобщения, които имат връзка със сделките за закупуване на ваксини от ЕС.



По-късно, когато бе поискано съдържанието им да бъде оповестено по реда на достъпа до обществена информация, Комисията отказа да даде съобщенията.



Според първоначалния доклад на евроомбудсмана, цитиран от Гардиън, ЕК е обяснила, че „се опитва да намери текстовите съобщения”. Отговорът на защитничката на човешките права в ЕС беше да настоява за по-детайлна и по-сериозна проверка.



В последвалия ответен доклад ЕК обяснява, че „не може да намери съобщенията, тъй като толкова краткоживеещи, ефемерни документи не се пазят и не са в притежание на институцията”.



“Комисията може да потвърди, че търсене на текстови съобщения е извършено от кабинета на председателя, кореспондиращи с искането за достъп до документация, но до момента не са намерени резултати”, пише в писмото, подписано от вицепрезидента по ценностите в ЕК Вера Йоурова.  



В същото време обаче Комисията повтаря, че „не видяхме нужда да запазваме съобщения, които не съдържат жизненоважна информация”. Как така хем не знаят за какво става въпрос, хем знаят каква информация се е съдържала в съобщенията: „поради краткия живот и ефемерната природа, текстовите съобщения по принцип не съдържат важна информация, свързана с политиките, дейностите и решенията на Комисията”.

Също като нас, и евроомбудсманът описва отговора на ЕК като „проблематичен по няколко точки”, но засега се въздържа от пълен коментар и се очаква формалното заключение на защитника на правата ни до няколко седмици.
Катлийн Ван Бремпт, белгийската социалдемократка, която председателства Комисията на Европарламента по Ковид19, описа отговора на ЕК като „неприемлив”. Тя е цитирана от Гардиън: „Пълна липса на прозрачност в услуга на индустрията, не на европейските граждани”.



Наталия Каменова