19min.media

Societe Generale става първата голяма банка, която ще листва стейбълкойн

Френската банка Societe Generale възнамерява да пусне своя собствена "стабилна" цифрова валута (стейбълкойн, stablecoin) на борса за криптовалута, превръщайки се в първата голяма банка, която предлага  за широк кръг инвеститори цифрови токени, проследяващи и обвързани с цената на твърдите валути, съобщава Файненшъл таймс.




Третата по големина банка във Франция ще започне в сряда да търгува на базираната в Люксембург криптоборса Bitstamp собствената си "стабилна монета", наречена EUR CoinVertible.

Този ход бележи значителна стъпка за една традиционна финансова институция в сегмента за търговия с криптовалута, който в момента е доминиран от специализирани фирми за цифрови активи. "Стейбълкойнс" са изправени пред все по-голямо внимание от страна на регулаторите, като през миналия месец Обединеното кралство направи предложения за въвеждане на токените в реалната икономика.

Стейбълкойнс са форма на цифрови пари, които са обвързани с  държавни валути (т.нар. "фиатни валути") и улесняват крипто търговците да купуват и продават на пазара. По-голямата част от търговията с криптоактиви като биткойн се извършва чрез stablecoins, обвързани с щатския долар, напомня финансово издание.

Пазарът на стейбълкойни за 130 милиарда долара е доминиран от регистрираната на Британските Вирджински острови стабилна криптовалута Tether и американската Circle, които обаче са изправени пред въпроси относно одитите на резервите, които подкрепят техните токени.

Societe Generale заяви, че нейната стабилна валута EUR CoinVertible ще бъде изцяло обезпечена с евро.

"Крипто екосистемата е силно концентрирана върху няколко съществуващи стабилни монети, 90 процента деноминирани в щатски долари. Ние определено смятаме, че има място за банка в тази област и има място за деноминирани в евро стейбълкойни", посочи за "Файннешъл таймс" Жан-Марк Стенгер, главен изпълнителен директор на SocGen Forge - отдела за цифрови активи на френската банка.

Докато някои големи инвестиционни банки като JPMorgan имат свои собствени стабилни монети, те са достъпни само за малки групи институционални клиенти. За разлика от това, стейбълкойнът на SocGen ще бъде широко достъпен за търговия.

Жан-Марк Стенгер каза, че банката се надява нейният стейбълкойн да се използва за уреждане на сделки с т.нар. "цифрови облигации", фондове и други активи.

Mica, водещият регламент на ЕС за цифровите активи, влиза в сила през следващата година и Стенгер каза, че стейбълкойнът на SocGen е създаден, за да съответства на правилата, добавяйки, че "много малко стейбълкойни са съвместими с Mica".

Мениджърите на активи и банките все повече проучват "токенизирането" на активи като облигации и фондове, които изискват цифрови пари, но пазарът все още е малък. В развитие, приветствано от индустрията, Министерството на финансите и Управлението за финансов надзор на Обединеното кралство дадоха през миналия месец зелена светлина на мениджърите на фондове да токенизират своите средства, стига да съдържат "основни" активи.

Жан-Марк Стенгер каза, че стейбълкойнът е създаден, за да може да се използва на различни платформи и между различни играчи на финансови услуги.