19min.media

София и Варшава не са платили горивото в рубли: Газпром

Газпром, основният руски доставчик на природен газ, обяви пълно спиране на износа на газ за България и Полша в сряда, след като двете страни отказаха да извършват плащания в рубли. Според изявление на компанията доставките няма да бъдат възобновени, докато София и Варшава не се съобразят с новите условия.




Руският енергиен гигант предупреди, че ако България и Полша започнат да сифунират руски транзитен газ, предназначен за други страни, ще намали доставките с количеството, което София и Варшава незаконно са задържали.




В изявление рано в сряда Газпром обясни, че "до края на работния ден на 26 април Газпром Експорт не е получил рубли за доставките на газ през април от дружествата "Булгаргаз" (България) и PGNiG (Полша)", както се изисква съгласно указа на президента Владимир Путин от 31 март. Руският енергиен гигант отбеляза, че "плащанията за газ, доставен след 1 април, трябва да се извършват в рубли" и че двете компании са били уведомени за това "своевременно".


 


Миналия месец президентът Путин изиска от държавите, които са наложили санкции на Русия и продължават да внасят нейния газ, да извършват плащания в рубли. Няколко купувачи изразиха готовност да приемат исканията на Москва. В понеделник Uniper, най-големият германски вносител на руски газ, заяви, че ще бъде възможно да плати за бъдещите доставки, без да наруши западните санкции.




Полша отказа да спази тази процедура и във вторник наложи санкции на "Газпром", който притежава 48% дял в полската компания, която е съсобственик на газопровода "Ямал-Европа". По линията с дължина 4000 км се транспортира газ от полуостров Ямал и Западен Сибир до Германия и Полша през Беларус.


 


 


Сегашният 10-годишен договор на България с "Газпром" изтичаше в края на тази година, но в изявлението на министерството се казва, че "Булгаргаз" няма да довърши договора, ако трябва да плаща в рубли, като се посочва, че тази схема "създава значителни рискове за България" България разчита на Русия за около 90% от своя газ, а останалата част идва от Азербайджан.




Миналия месец говорител на държавната енергийна компания "Булгаргаз" заяви пред репортери, че от това лято Азербайджан ще осигурява всички доставки за страната, макар и на по-висока цена. По-нататък правителството на България планира да свърже страната с все още незавършения терминал за втечнен природен газ (LNG) в Гърция, където газът ще се внася с кораби, вероятно от САЩ.