19min.bg

София има респиратори, към 200-те легла за строго изолирани може да добави още 50, а държавата – цяла болница


София няма проблем с недостиг на респиратори, за разлика от областта Ломбардия в Италия, където огромният проблем с допускането на сериозен ръст на умрели С коронавирус (75% от всички в страната)се дължи именно на липсата на апарати за обдишване. Това се разбра след допитване на Столичната община до болниците в града, за да бъдем подготвени за несъществуващата досега, но възможна предвид пика в други европейски държави инфекция. Заразата удря дихателните органи и при пациентите над 80 години с други патологии е жизнено важно да имат  тези машини, а в иначе най-богатия регион на Апенините не могат да ги осигурят.


Както 19 минути писа още миналата седмица, дни преди обявяването на първите 4 вече оздравели случая на коронавирус в България, София има готовност да изолира в специални условия 200 евентуално заразени тежки случая. Ако се наложи, Общината има на разположение и отделно крило с още 50 легла във Втора градска болница, съобщи кметът Йорданка Фандъкова пред 19 минути.


Освен това, държавата е уверила, че има възможност една от нейните болници в милионния град, при евентуален спешен режим, да заработи за такъв вид болни, научихме от здравните власти.


Столичната община е заделила и финансови средства от своя бюджет, за да може да компенсира при евентуален недостиг на каквото и да било притежаваните от нея болници с всякакъв необходим инвентар и медикаменти, така че да се осигури безпрепятствен режим на работа, ако се наложи претоварване на клиниките.


Още преди обявяването на случаите в Габрово и Плевен, столичният градски транспорт по нареждане на кмета се дезинфекцира по няколко пъти на ден.


Очаква се училищата отново да заработят до дни, тъй като няма осигурена дигитализация на образованието в града и страна по линия на ресорното министерство, за което 19 минути се бори повече от 10 години. За 2020 г. се очакваха поне 20 млн.лв. в бюджета именно за това, но безрезултатно. При трите последователни годишни увеличения на учителските заплати не се постави изискване за дигитализиране на педагозите. Напомняме, че при анкета на самото министерство над 80% от тях се оказаха лишени от всякакви цифрови умения.


Ако дигитализацията беше налице, сега можеше децата да имат пълноценни нет – занимания, както се прави в Китай и Италия, вместо да се събират отново в училищата, а студентите – в университетите, а не да се шляят по моловете и дискотеките и да бъдат изложени на риск от заразяване.